Poslanecká Sněmovna

Schodek 320 miliard, poslanci řešili státní rozpočet na příští rok

Lukáš Richtár
Lukáš Richtár
Aktualizováno 20:27
2.12. 2020 10:20
Téma:

Sněmovna ve středu projednávala ve druhém čtení návrh státního rozpočtu na příští rok, který počítá se schodkem 320 miliard korun. Ve druhém čtení dostali poslanci příležitost pouze vznášet návrhy na přesun peněz uvnitř rozpočtu. Dosud se sešly požadavky na přesun peněz řádově za několik desítek miliard korun. Do rozpravy se přihlásilo přes 20 poslanců. Očekávala se tak bouřlivá diskuze, závěrečné schválení rozpočtu proběhne na schůzi za dva týdny. Poslanci ve středu dopoledne zatím novelizovali hornickou legislativu.

Schůze Sněmovny začala v úterý. Poslanci už odsouhlasili zvýšení daňových příjmu krajů a obcí, jak to požadoval Senát v rámci novely o zavedení paušální daně pro živnostníky. Využít ji budou moci podnikatelé s ročními příjmy do jednoho milionu korun.

 

Schválení se také dočkala novela vodního zákona, která upravuje opatření proti suchu. Umožní například vznik komisí pro sucho, které budou v případě sucha rozhodovat o opatřeních podobně, jako je tomu při povodních. Zákon teď musí ještě podepsat prezident.

 

 

Další věcí, kterou Sněmovna schválila byl nový odpadový zákon. Ten zejména posouvá o šest let konec skládkování odpadu, tedy až na rok 2030. Zákon bude účinný od ledna. Předloha také počítá s růstem poplatků za ukládání odpadu na skládkách a zavádí motivační nástroj pro obce, které budou plnit průběžné požadavky na třídění komunálního odpadu.

Související témata:
TN.cz