"Padající hvězdy"

Zkraje nového roku ozáří oblohu meteory! Bude jich až 80 za hodinu

Kvadrantidy 2019
Zdroj: Astronomický ústav AV ČR/ Česká astronomická společnost
Téma:

Rok 2019 bude přát astronomickým úkazům. První z nich, meteorický roj Kvadrantidy, vrcholí už v pátek 4. ledna 2019 v noci. Na tmavé obloze daleko od měst proto uvidíme v době maxima okolo 3:20 ráno "padající hvězdy" s frekvencí až 80 meteorů za hodinu.

Znovu budou mít Kvadrantidy takto příznivé podmínky až v roce 2022. "Vrchol aktivity se předpovídá na 4. ledna 2019 ve 3:20 SEČ, tedy časně ráno při již dostatečné výšce radiantu nad obzorem. Proto doporučujeme pozorovat zejména v druhé polovině noci z 3. na 4. ledna, tedy od půlnoci do rozbřesku, kdy se stoupajícím radiantem bude stoupat aktivita roje a zároveň je vyšší šance na jasné meteory," uvedly v prohlášení Česká astronomická společnost a Astronomický ústav AV ČR.

 

Úkaz sledujte na obloze východně za ojem Velkého vozu, na pomezí souhvězdí Pastýře a Draka. Dřív na místě bylo souhvězdí Kvadrantu, to bylo ovšem zrušené už v roce 1922.


Nejlépe bude meteorický roj vidět na místech, kde výhled na oblohu neruší světelný smog. Ideálně tedy vyjeďte někam za město na hory. Úkaz navíc bude možné i vyfotit. Dobře by to mělo jít na fotoaparát s možností dlouhé expozice a širokoúhlým objektivem.


Kromě samotných meteorů bude na obloze k vidění dalekohledem i slábnoucí kometa Wirtanen - takzvaná vánoční kometa. Ta se bude pohybovat vysoko nad obzorem v souhvězdí Rysa.

 


Z hlediska pestrosti a příznivých podmínek pro pozorování nebeských úkazů ve střední Evropě bude rok 2019 nadprůměrný. Kromě Kvadrantid budou mít poměrně příznivé podmínky květnové Eta-Aquaridy či říjnové Orionidy – v případech obou rojů se jedná o meteory z Halleyovy komety. Čekají nás také nejznámější meteorické roje roku - srpnové Perseidy a prosincové Geminidy. Nastanou dvě zatmění Měsíce, neobvyklý zákryt Saturnu Měsícem a velmi vzácný přechod Merkuru před slunečním diskem, kterého se znovu lidé dočkají zase až v roce 2032.

nor TN.cz