dýcháme špinavé ústenky

Češi nosí roušky zcela zbytečně, vůbec se o ně totiž nestarají! VIDEO

Lucie Šprinclová
Lucie Šprinclová
22.7. 2020 5:55
Téma:

Látkové roušky lidé pravidelně neperou, nosí je zmuchlané v kapsách a ty jednorázové zase nosí několik dní. Zeptali jsme se proto vedoucí Oddělení hygieny a epidemiologie nemocnice Na Bulovce Hany Bláhové, co říká na to, že lidé přestali o roušky pečovat.

Roušky z látky se musejí umět správně nosit, často měnit, opatrně sundávat a dostatečně čistit. Jednorázové roušky zase bezpečně vyhodit a používat spolu se všeobecnými pravidly hygieny, aby splňovaly svůj účel. Problém ale je, že lidé mají většinou jen jednu jednorázovou roušku. Nosí ji pořád nebo ji schovávají v kapsách s dalšími věcmi. Když se pak vrátí domů, položí ji na nevyčištěný povrch.

 

"Nemá cenu nosit roušky, o které se lidé dostatečně nestarají. Pokud opakovaně nosím látkovou roušku, musím ji prát a žehlit na určitý stupeň. Úplně ideální je, když budou lidé střídat jednorázové roušky,“ říká vedoucí Oddělení hygieny a epidemiologie nemocnice Na Bulovce Hana Bláhová.

 

 

I když budeme o roušku správně pečovat, její funkčnost můžeme pokazit špatným skladováním. "Rouška nošená v kapse nebo kabelce je určitě špatně, protože rukama se dotýkáme různých předmětů a pomůcek. Měli bychom tu roušku nosit v nějakém sáčku, který budeme skutečně používat jen na tyto ústenky,“ říká Hana Bláhová.

 

Anketa

Staráte se o svou roušku správně a zodpovědně?

Hlasovalo 2044 lidí.

 

Ve skutečnosti jsme ale zjistili, že jen málo lidí opravdu roušku pravidelně pere a správně ji skladuje. "Nosím jednorázovou roušku, ale měním jí tak po třech dnech. Podle toho, jak často jí potřebuju. Doma jí mám jen tak na stole a u sebe ji nosím v kapse,“ říká jeden z dotázaných.

 


"Žádný speciální obal na ní nemám, nosím ji v kapse u kalhot. Není to správný, ale je to tak. Nosím ji jen v metru, jinak roušku vůbec nepoužívám. Peru ji tak jednou týdně,“ říká další.


Někteří roušku pro jistotu už nenosí vůbec. "Já u sebe roušku nemám, protože ji už nikde nepotřebuji. Dneska jsem netušil, že pojedu metrem. Vždycky jsem ji nosil v kapse u mikiny,“ tvrdí cestující v metru.

 

 

Podle Hany Bláhové s námi ale onemocnění Covid-19 zůstane už napořád. "Já se přikláním k názoru kolegů, kteří tvrdí, že s nemocí Covid-19 se musíme naučit žít, protože tady s námi průběžně bude. Zatím ale o této chorobě nemáme natolik dostupných informací. Je ale obvyklé, že vždy s podzimem přicházejí tyto virózy.“

 

Odborníci proto stále nabádají občany ke správnému zacházení s pokrývkami nosu a úst. V opačném případě totiž můžeme riziko nákazy koronavirem dokonce zvýšit.

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

TN.cz