Životní prostředí

Znečištěné ovzduší zabilo loni téměř půl milionu novorozenců, tvrdí vědci

Znečištění ovzduší
Zdroj: Profimedia
Ilustrační fotografie
Lucie Staničková
Lucie Staničková
22.10. 2020 7:37
Téma:

Znečištěné ovzduší bylo v loňském roce příčinou smrti téměř půl milionu novorozenců. Hrozivé zjištění vyplývá ze studie State Global Air 2020, podle níž mohou za dvě třetiny těchto úmrtí jedovaté plyny z nevhodných paliv při vaření.

"Nejhorší situace je zejména v Indii a subsaharské Africe,“ píše The Guardian. Podle studie zemřelo více než 116 tisíc novorozenců v Indii v důsledku ovzduší v prvním měsíci života, v subsaharské Africe bylo těchto případů okolo 236 tisíc.


Vědci ve studii vycházeli z dat dvou organizací, kterými byly Institut dopadů na zdraví (HEI) a Institut měření a vyhodnocování zdraví (IHME). Lékaři už léta varují před vlivem znečištěného vzduchu zejména na starší a lidi se špatným zdravotním stavem. Až nyní se však zaměřili také na dopady u novorozenců.

 


Odborníci se opírali o důkazy, podle kterých je u matek vystavených v těhotenství znečištěnému ovzduší riziko, že se jejich děti narodí s nízkou porodní hmotností, nebo předčasně. Právě tyto okolnosti poté výrazně přispívají ke zdravotním komplikacím, nebo smrti novorozenců.


"Přestože se pomalu a plynule snižuje používání paliv špatné kvality v domácnostech, znečištění vzduchu je stále jedním z hlavních faktorů při úmrtí nejmenších dětí,“ řekl šéf HEI Dan Greenbaum.


V roce 2019 způsobilo znečištěné ovzduší nejméně 6,7 milionů úmrtí po celém světě. Ze studie tak vyplývá, že se jedná o čtvrtou nejčastější příčinu úmrtí.

TN.cz