Zahraničí

Děsivá studie: Každý osmý Evropan umírá kvůli znečištěnému prostředí

Děsivá studie: Každý osmý Evropan umírá kvůli znečištěnému prostředí
Zdroj: Profimedia

Každé osmé úmrtí v Evropě souvisí se znečištěním životního prostředí, ukázala nová zpráva Evropské agentury pro životní prostředí. Mezi faktory, které přispěly ke 13 % všech úmrtí, patří špatná kvalita vody, hluk či znečištěné ovzduší. Česká republika se na žebříčku nachází zhruba uprostřed, nadpoloviční většina evropských zemí je na tom však lépe.

Na zprávu Evropské agentury pro životní prostředí (EEA), upozornil britský zpravodajský web BBC. Její závěry jsou znepokojivé. Vyplývá z ní, že osmina všech úmrtí v Evropě je spojená se znečištěním životního prostředí.

Přestože se jedná o letošní report, data, z nichž vychází, jsou stará již osm let. Odráží tedy situaci v roce 2012, která může být v letošním roce trochu odlišná. Novější údaje zatím k dispozici nejsou. Ty z roku 2012 ukázaly, že znečištěné ovzduší přispělo ke 400 tisícům úmrtí za jediný rok.

V souvislosti s hlukem zemřelo 12 tisíc lidí. Podle Světové zdravotnické organizace hlukové znečištění negativně ovlivňuje fungování srdce, neboť způsobuje vysoký krevní tlak a stres. Určitý podíl na úmrtích mělo i extrémní počasí, jako jsou například vlny veder.

Související obsah

Pozitivní zprávou nicméně je, že od 90. let počet předčasných úmrtí spojených se znečištěním v Evropě klesl. Od roku 1990 se také zlepšila kvalita vody. Stále však panují velké rozdíly mezi východní a západní Evropou.

Nejhůř je na tom Albánie (více než 170 úmrtí na 100 tisíc obyvatel) a Bosna a Hercegovina. Ze členských států EU dopadlo nejhůř Rumunsko (necelých 140). Nejlépe jsou na tom skandinávské země - Island (okolo 40), Švédsko a Norsko.

Česká republika je se zhruba 80 úmrtími spojenými se životním prostředí na 100 tisíc obyvatel zhruba uprostřed. Nachází se však v té horší polovině. Zatímco 15 zemí ze srovnání vyšlo hůře než Česko, 21 jich je na tom lépe. Na mapě, kterou naleznete níže, je vidět, že v roce 2012 znečištěné prostředí způsobilo 12-13 % všech úmrtí v České republice.

Ze statistik je patrné, že nejvýraznější dopady na lidské zdraví má právě znečištěný vzduch. Na celém světě podle Světové zdravotnické organizace způsobuje smrt milionů lidí a podílí se na třetině úmrtí na mrtvici, rakovinu plic a srdeční choroby.

Zpráva EEA rovněz ukázala, že jak chudší lidé, tak chudší země jsou více vystaveni vlivům znečištěného životního prostředí. Souvisí to s tím, že například bydlí ve znevýhodněných čtvrtích, které jsou blízko frekventovaných silnic. Země východní a jihovýchodní Evropy jsou více znečištěné, neboť více využívají tuhá paliva, neomezují silniční dopravu a nepodporují tolik biodiverzitu ve městech.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Zahraničí

Důležité Události

Krátká zpráva

Hvězdný herec z Harryho Pottera zkolaboval při golfu

Anglický herec Tom Felton (34), hvězdný představitel rivala hlavního hrdiny z filmů o Harry Potterovi Draca Malfoye, zkolaboval při golfovém utkání celebrit ve Spojených státech. Ze hřiště ho musela odvézt záchranka. O zdravotním stavu herce a vášnivého golfisty nejsou k dispozici bližší informace.

Krátká zpráva

Chlapec v Nizozemsku vyhrál soud, může se očkovat proti covidu

Dvanáctiletý chlapec se v Nizozemsku obrátil na soud, protože mu otec zakázal očkování proti covidu-19. Kluk o vakcínu moc stál, aby se mohl vídat s nemocnou babičkou a neohrozil ji. V zemi je možné očkování od 12 let se souhlasem obou rodičů. Soudce se přiklonil na stranu chlapce, jehož rodiče jsou rozvedení.

Píše se na Deník.cz