Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Případ odložen

Hrůza ve Frenštátu: Policie prozradila, jak vrah výbuch domu připravoval

Muž, který úmyslně způsobil výbuch v obytném domě ve Frenštátě pod Radhoštěm, při něm zemřel. Policie proto tento týden případ odložila. Při neštěstí zemřelo šest lidí a dalších 11 bylo zraněno. Policisté dnes novinářům v Ostravě řekli, že viníkem byl problémový nájemník a kverulant Antonín Blažek. Chtěl se pomstít sousedům, s nimiž nevycházel dobře.

Blažek se podle policie na čin dobře připravil. Ve vchodových dveřích zalomil klíče. Pak pustil zemní plyn ve svém bytě a ve sklepě. Tam vymontoval ventil hlavního uzávěru. Způsobil tak masivní únik zemního plynu. Při této činnosti Blažka jeden ze sousedů vyrušil. "To máte za to," řekl mu Blažek. Krátce na to nastala exploze.

 

 

Plyn se nahromadil ve sklepě a přízemí domu. Kdyby měl Blažek ještě několik minut čas, zaplnil by plyn celé schodiště. Pak by byl výbuch mnohem masivnější. Pravděpodobně by si vyžádal i více obětí. Ohrozil by i lidi ze sousedního vchodu.

 

Kriminalisté nevědí, čím Blažek výbuch způsobil. "Nevíme, zda měl v ruce zapalovač či sirky," řekl šéf Moravskoslezské policie Tomáš Kužel.

 

Výbuch a následný požár dům zcela zničil. Ještě před explozí donutil Blažek manželku a děti, se kterými se nestýkal, aby si z bytu odnesli své věci. Byt byl před neštěstím prodán v exekuci a Blažek to dával za vinu právě sousedům. "Manželka o jeho plánech nevěděla. V bytě byla naposledy okolo 02:00. Odvezla si na vozíku část svých věcí," řekl kriminalista. Dodal, že pravděpodobně hned po tom Blažek začal výbuch připravovat. Okolo 03:45 nastala exploze.

 

 

 

Podle svědectví některých obyvatel domu Blažek při výbuchu hned nezemřel. Nějakou domu se v hořícím domě pohyboval. "Muž, který při explozi přišel o dvě děti, jej viděl na chodbě. Přišel za ním do bytu, když děti v troskách hledal. Údajně celý hořel. Vidět mu byla jen hlava. Bylo to jako z hororu," řekl kriminalista Roman Pasečný. Blažek se podle něj podivil, že soused přežil. "Ty jsi mi zabil děti," křičel prý na viníka mladý muž.

 

Pak se podle Pasečného Blažek vydal do nejvyššího patra. Tam bydlel předseda sdružení nájemníků. "K bytu už ale nedošel. S ohledem na to, jaké popáleniny utrpěl, zemřel na schodišti," řekl kriminalista.

 

Kužel uvedl, že policisté se zabývali i tím, zda se tragédii nedalo předejít. Podle některých obyvatel této části Frenštátu viník sousedům vyhrožoval. Policisté ale nezjistili nic, co by potvrzovalo jeho nebezpečnost. Připouští, že byl problémový, stěžoval si a okolí obtěžoval. "Policie musí mít zákonný důvod zakročit. Z našeho prověřování nevyplynulo nic, na základě čeho bychom v minulosti mohli zasáhnout," řekl Kužel.

 

Tragédie vyvolala vlnu solidarity. Na kontě, které zřídilo město, se sešlo přes 20 milionů korun. Peníze mají pomoci přeživším začít nový život. Dům číslo 39 výbuch zničil. Trosky byly odstraněny a už nikdy by na něm žádná budova neměla stát. Tři dětské oběti budou v budoucnu připomínat tři vysazené stromy.

ana tn.cz / ČTK