Největší požár lesa za 15 let

Hasiči nasadili u Bzence tank a povolali posily ze Slovenska

Celou noc z pátka na sobotu pokračovaly desítky hasičů v dohašování obřího požáru, který ve čtvrtek večer zachvátil les u Bzence. V sobotu museli povolat další posily.

Obří požár doslova zdecimoval několik hektarů borového lesa poblíž Bzence na jihovýchodní Moravě. Přestože se už hasičům podařilo zabránit dalšímu šíření plamenů, mají stále spoustu práce s dohašováním
 

"Na místo události byly povolány další síly. Kromě hasičů z Jihomoravského a Zlínského kraje přijeli jejich kolegové z Moravskoslezského, Středočeského, Plzeňského a Královéhradeckého kraje,“ informují hasiči na svých stránkách.


PODÍVEJTE SE NA LETECKÉ ZÁBĚRY Z MÍSTA:


 

Přesto, že se dnes dopoledne zdálo, že mají hasiči požár pod kontrolou, odpoledne začal zase foukat vítr a uhašená místa se zase rozhořela.
 

Hasiči dopravili na místo zásahu dvě velkokapacitní čerpadla, která přivádějí vodu z řeky Moravy, která je přibližně 4 kilometry od místa požáru.

 

Velitelé zásahu také požádali kolegy, ze Slovenska, aby na místo poslali další cisterny. Nasazen byl i hasící tank z Hlučína.

 

"Vzhledem k tomu, že se požár již nešíří, bude možné ve večerních hodinách již začít odesílat zpět na základny některé síly. Nyní pokračuje velmi fyzicky namáhavé dohašování podzemních ohnisek požáru a hoření v podrostu,“ hodnotil dopoledne situaci Aleš Novák, tiskový mluvčí zásahu.

 

Máte další fotografie z místa požáru a jeho okolí. Zašlete nám je prosím na zpravy@nova.cz nebo MMS na číslo 606090909. Za zaslané příspěvky děkujeme.Podívejte se, jak vypadá zásah z pohledu hasičů:

 


 

NEJTĚŽŠÍ BOJ HASIČŮ S POŽÁREM JSME V PÁTEK SLEDOVALI JSME ON-LINE:

 

19:21 Hasiči prověřují možnost použití velkokapacitního čerpadla, aby mohli dopravovat vodu přímo k místu požáru.
 

Podívejte se na reportáž shrnující celý páteční zásah hasičů:
 


 

19:15 Hasiči na místo přivezli i speciální pěnidlo, které slouží jako smáčedlo, aby voda mohla lépe proniknout ke kořenům stromů. Právě ty dělají hasičům problémy. Udržuje se v nich oheň a také se skrze kořeny v suché půdě šíří.
 

18:34 Hasiči spočítali, že se od počátku požáru na místě vystřídalo 117 jednotek, což znamená 500 hasičů.
 

18:00 Kromě tří zmiňovaných vrtulníků se na hašení požárů podílí už tři letadla Letecké hasičské služby. Jsou ze Zlína, Žamberka a Jihlavy. Jde o o dvě letadla AN 2 (Andula) a jedno letadlo Z 137 T (Turbočmelák). Všechna tři letadla mají integrovanou nádrž na vodu.
 

Podívejte se, jak se plní bambi vak pod vrtulníkem:
 


 

17:23 Podle sdělení hasičů k 16. hodině s požárem bojovalo už 107 jednotek požární ochrany s celkem 188 kusy techniky.
 

17:01 Dva hasiči, kteří se nadýchali zplodin a skončili v nemocnici, jsou podle velitele štábu Martina Červenky v pořádku.
 

16:45 Na cestě k požáru je záchranný útvar z Hlučína se speciální technikou. "Útvar má speciální tank, který se dostane tam, kam my ne, a také mnohem větší cisterny," sdělila Baštincová s tím, že na místě zasahují dva vrtulníky, požární letadlo a k požáru míří armádní vrtulník z kbelského letiště v Praze.
 

16:31 "Situace je stále stejná. Požár jsme dosud nelokalizovali. Jednotky přemisťujeme podle potřeby," uvedla Alena Baštincová, mluvčí jihomoravských hasičů.
 

 

16:20 Příčina požáru je neznámá a bude nejspíš velmi těžké, ne-li nemožné ji určit. Pro MF Dnes jednu z možných verzí naznačil bzenecký starosta Pavel Čejka: "Přes tuto vyprahlou oblast vede železniční trať Přerov-Břeclav. V létě jiskry od kol vagonů zapalují porost. Tak velký požár jako nyní jsme tady ale léta neměli."
 

16:06 Stoupající dým je vidět na desítky kilometrů daleko. Čtenáři TN.cz posílají své snímky požáru, které to dokumentují. Dosud hasiči museli evakuovat deset lidí z turistické základny Littner u Bzence. Jiným obydleným místům nebezpečí zatím nehrozí.
 

15:49 Hasiči už požádali o pomoc i armádu. Krátce před třetí hodinou odstartoval z vojenského letiště v Praze-Kbelích vojenský vrtulník W-3A Sokol s bambi vakem. O nasazení vrtulníku rozhodl náčelník Generálního štábu AČR armádní generál Vlastimil Picek na základě požadavku Generálního ředitelství Hasičského záchranného sboru.
 


 

15:32 Na místě zasahují už tři vrtulníky s tzv. bambi vaky o objemu až 1000 litrů.
V Česku jsou bambi vaky známé především díky středním vrtulníkům Bell 412 Letecké služby Policie ČR. Další složkou, která může bambi vaky využívat, je Armáda ČR, která má k dispozici tři vrtulníky W-3A Sokół v úpravě k hašení v podvěsu. Zajímavostí je, že v Česku hasičské letouny nevyužívá samotný Hasičský záchranný sbor České republiky. Letecká služba Policie ČR má k dispozici jeden bambi vak o objemu 465 litrů, který mohou nést lehké vrtulníky Eurocopter EC 135. Pro střední vrtulníky Bell 412 má k dispozici dva bambi vaky o objemu 795 litrů a jeden bambi vak o objemu 1000 litrů. (zdroj: Wikipedie)
 

15:20 Dva z profesionálních hasičů se podle informací Českého rozhlasu při zásahu nadýchali zplodin a jsou na pozorování v nemocnici. Jeden z dobrovolných hasičů se zase pořezal.
 

15:15 - Les stále hoří. Kromě toho i nižší porost a také tráva. Plameny jsou rovněž v korunách stromů.
 

15:01 Kromě nedostatku vody v místě, které je jedním z nejsušších oblastí v celé zemi, komplikují hasičům zásah i špatné cesty. Několik cisteren v písčitém terénu už zapadlo.
 


14:52 Kromě profesionálních jednotek hasičů jsou na místě dobrovolní hasiči ze širokého okolí. Hasičů je potřeba i na širokém spáleništi, kde čas odčasu vyskakují plemínky i na dohašených místech. Civilní osoby reportérka TV Nova hasit či dohašovat nikde neviděla. Lidé ale pomáhají jinak - nosí hasičům jídlo a pití.

 

14: 35 Reportérka TV Nova z místa popisuje těžkou situaci hasičů: "Oni třeba hodinu někde hasí, dojedou si pro vodu a mohou na stejném místě hasit znovu. Už uhašené lokality zakrátko opět vzplanou."
 

14:04 Na místě zasahuje už 60 jednotek hasičů.
 

 

13:38 K požáru se sjíždějí další hasičské jednotky. Lidé z okolních obcí hlásí, že situace se nápadně podobá včerejšímu dni.  K požáru budou opět povolány jednotky, které u něj zasahovaly jako první.

 

13:01 Požár ještě není zdaleka pod kontrolou. Znovu hoří v místě, kde požár včera vypukl. Požár hasiči likvidují už přes dvacet hodin.

 

11:57 Jedním z míst, kde hasiči plní cisterny je i bzenecké náměstí.

 

11:47 Podle facebookového profilu pozary.cz se v okolí Moravské sahary opět zvedá vítr.


11:26 Vyhlášený čtvrtý stupeň poplachu je nejvyšší možný. "Znamená nejvyšší ohrožení například životního prostředí nebo i lidí," uvedla operační důstojnice jihomoravských hasičů Baštincová Alena. Požár na Moravské Sahaře je mimo obydlenou oblast a zatím nehrozí jeho rozšíření do obydlené oblasti.

 

11:15 K požáru zamířilo více než deset cisteren z Brna a okolí. Na cestě jsou i hasiči z Blanska.

 

10:40 Požár již zabírá rozlohu 600 hektarů. Vítr se částečně utišil, a tak se plameny nešíří tak rychle. Požár však nebyl zatím lokalizován.

 

10: 36 Největším pomocníkem hasičů je momentálně obyčejná lopata. Drobné ohníčky se objevují na již uhasených místech. Hasiči je lopatou udusávají.

 

 

10: 25 Požár zabírá území asi 400 hektarů Bzenecké doubravy mezi Bzencem, Vracovem, Vacenovicemi a Ratíškovicemi. Pás spáleniště je dlouhý už asi 4 kilometry a široký asi kilometr. Přímo na místě zřídili záchranáři speciální štáb velení, který postup jednotek koordinuje.

 

 

Zásah hasičům komplikuje písečné podloží, pod kterým se těžká technika boří. Starosta Bzence na Hodonínsku Pavel Čejka (KDU-ČSL) agentuře Mediafax řekl, že tak rozsáhlý požár region nepamatuje.


"Hoří u nás poměrně často, požáry jsou ale vždy menšího rozsahu," řekl. Dodal, že některé z nich vznikají v létě i od jisker kol projíždějících vlaků. To však není případ zmíněného požáru, základna Littner totiž leží stranou veškerého provozu. Je natolik odlehlá, že místo s oblibou vyhledávají ke svým závodům orientační běžci.


Celou oblast záchranáři uzavřeli a z bezpečnostních důvodů ji hlídají policisté.

 

ČTĚTE TAKÉ:

V Českém Švýcarsku hořelo, požár založili trampové

 

V okolí Bzence na Hodonínsku se rozkládají rozsáhlé, převážně borovicové lesy. Národohospodáři je tam vysadili v polovině 19. století, aby na území takzvané Moravské Sahary zabránili postupnému rozšiřování písečných dun. Místo Bzenecké doubravy o rozloze zhruba 12 tisíc hektarů patří k nejteplejším a nejsušším místům České republiky vůbec, část území je přírodní rezervací a evropsky cennou krajinou, zahrnutou do systému Natura.

muf s přispěním Petra Zapletala tn.cz / Mediafax