Den dětské onkologie

300 malých bojovníků a hrdinů! Tihle andílci bojují s nádory

Česko se poprvé v historii připojila k celoevropskému projektu - ke dnu dětské onkologie. Stovky vyléčených, ale i nemocných dětí se spolu se svými rodinami sešly na náměstí Jana Palacha v Praze, kde probíhaly přednášky dětských onkologů.

Akci podpořila i televize Nova a potkat jste tam mohli i herce ze seriálů Ordinace v růžové zahradě 2, nebo Doktoři z Počátků.
300 hrdinů. Jsou malí vzrůstem, ve skutečnosti jsou to největší hrdinové, jaké si můžete představit.

Například pětiletý Alík. V jednom roce přestal jíst a začal výrazně hubnout. Po půl roce přišla nemilosrdná diagnóza - zhoubný nádor v bříšku. "Je to strašný šok. Po nějaké době to přijmete a bojujete... Musíte," prozradila maminka Alíka.

 

Prodělal chemoterapii a podstoupil i chirurgický zákrok. Stoprocentně vyléčený ale není. "To nikdy nemůžeme říct, protože tahle nemoc má tendenci se vracet," dodala.

 

V Česku každoročně onkologicky onemocní zhruba 350 dětí a mladistvých. "Přes 80 procent jich vyléčíme, mají ale i trvalé pozdní následky," vysvětlila lékařka a Lucie Cingrošová z kliniky dětské hamatologie a onkologie Fakultní nemocnice Motol.

 

 

To jsou třeba amputace, hluchota, nebo neplodnost. Na dnešní akci lékaři i rodiče všem předávali své zkušenosti a také rady, jak například nemoc co nejdříve rozpoznat. "Jakákoliv nevysvětlitelná zdravotní změna stavu, která trvá dlouho a nemáme pro ni vysvětlení," řekla lékařka.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Vžene vám slzy do očí: Dvouletý chlapeček vidí poprvé maminku po chemoterapii. VIDEO

Exkluzivní VIDEO: Podívejte se, jak vypadá Jiří Bartoška po chemoterapii

Související témata:
TN.cz / TV Nova / Tereza Šnoblová