cena michala velíška

Petr (16) chránil spolužačku, stálo ho to život! Teď ho za to ocenili

Nositelem Ceny Michala Velíška za rok 2014, která se uděluje za statečnost při záchraně lidského života, zvolila veřejnost internetovým hlasováním 16letého studenta, který při ochraně zraněné spolužačky přišel o život. Cenu in memoriam převzali jeho rodiče.

Ráno se mezi studenty Střední odborné školy ve Žďáru nad Sázavou dostala do budovy cizí mladá žena a nečekaně zaútočila na jednu ze studentek. Bodla ji do ruky replikou vojenského nože s délkou čepele 21 centimetrů.


Když jí okamžitě přispěchal na pomoc spolužák Petr Vejvoda, vrazila mu útočnice nůž do hrudníku. Pak se znovu soustředila na již napadenou dívku, běžela za ní a stříkala po ní pepřovým sprejem. Studentce se podařilo utéci, a tak chytila jinou, která zrovna procházela okolo. Bodla ji nožem do břicha a odtáhla do šaten jako rukojmí.


Když do školy přijela zásahová jednotka, policejní vyjednavač přiměl ženu, aby ho vyměnila za těžce zraněnou dívku. To se povedIo, ale i jeho násilnice lehce poranila. Chvilky nepozornosti pak využili policisté a útočnici zneškodnili taserem. Petr Vejvoda utrpěl tak vážné zranění, že mu ještě ve škole podlehl.


Letos Nadace ADRA obdržela 538 nominací. Výbor Ceny Michala Velíška z nich vybral tři finálové. Rekonstrukce těchto příběhů postupně v listopadu odvysílala TV Nova v Televizních novinách. Po poslední reportáži následovalo do 30. listopadu 2014 internetové hlasování na stránkách Nadace ADRA, při němž veřejnost 12 179 hlasy rozhodla, komu udělit letošní cenu.


Slavnostní vyhlášení vítěze a předání ceny - skleněného anděla - se uskutečnilo 3. prosince v reprezentačních sálech Magistrátu hlavního města Prahy. Tomuto slavnostnímu aktu předcházel seminář pro širokou veřejnost, letos na téma „Jak čelit nejednoznačnosti (násilí ve školách)“.


Cenu – sošku anděla - předali rodičům tragicky zesnulého Petra Vejvody primátorka hlavního města Prahy Andrea Krnáčová, náměstek ministra školství mládeže a tělovýchovy ČR Jaroslav Fidrmuc, Corporate PR Manager TV Nova Anna Suchá, čestný předseda výboru Ceny Michala Velíška Vítězslav Vurst a patronka projektu paní Iva Velíšková.


Ti pogratulovali rovněž dalším dvěma finalistům – Petru Dlouhému za záchranu invalidního řidiče z potopeného auta a mladému muži J. C., který čelil tvrdému fyzickému napadení jen proto, že se zastal cizí ženy, která upozornila na vandala v MHD.


S velkým potěšením bylo poděkováno i 15 dětem, které přes svůj velmi nízký věk (4-16 let) dokázaly svou pohotovostí, rozhodností a statečností zachránit lidské zdraví nebo životy, a staly se tak nejen vzory pro své vrstevníky, ale i příkladem pro dospělé.


Smyslem Ceny Michala Velíška je především upozorňovat veřejnost na skutky odvahy, slušnosti a statečnosti běžných lidí, neprofesionálů. Nadace ADRA si váží všech zaslaných příběhů. Vždyť dokazují, že je mezi námi mnoho lidí neváhajících pomoci druhým. To nejdůležitější není určit, kdo je tím „největším“ hrdinou, ale vyjádřit uznání a poděkovat všem, kteří si to zaslouží, jsou svými postoji příkladem pro ostatní, motivují a svým činem poskytují pozitivní vzor pro společnost.


„Televize NOVA je silně provázaná s oceněním Ceny Michala Velíška. Je pro nás důležité informovat o hrdinech, kteří riskovali pro záchranu toho druhého. A proto příběhy zveřejňujeme v Televizních novinách a jiných programech. Všem nominovaným, finalistům a především Petrovi Vejvodovi a jeho rodičům patří naše velká úcta,“ uvedla mluvčí skupiny Nova Anna Suchá.


Dvaatřicetiletý Michal Velíšek zemřel 13. září 2005, když se snažil pomoci neznámé mladé ženě. V parku na pražském Karlově náměstí ji jednatřicetiletý recidivista obtěžoval a ohrožoval pistolí. Velíšek se jí zastal a útočník po něm vystřelil. Střihač TV Nova, který tam byl na procházce s devítiměsíční dcerou v kočárku, útok nepřežil. Na jeho počest vyhlašuje již od roku 2006 Nadace ADRA a TV Nova Cenu Michala Velíška.


V minulých ročnících lidé vybrali muže, který bránil personál v karvinské porodnici před skupinkou násilníků, ocenili také čtrnáctiletého chlapce, který vytáhl z rozvodněné řeky čtyřleté dítě. Další ocenění zachránili život těhotné ženě, jež ztratila vědomí za volantem, či cyklistovi, jehož na přejezdu srazil vlak, a hrozilo mu vykrvácení.


Dále se jednalo o manželský pár, který zachránil svou tetu před bývalým partnerem, jenž ji chtěl ubodat, nebo o dvanáctiletého školáka, který zachránil z hořícího domu svou pětičlennou rodinu. Vítězkou v roce 2012 se stala vychovatelka, jež bránila svým tělem děti před útočnicí s nožem a sama byla kvůli bodným ranám hospitalizovaná v nemocnici. Jednalo se o stejnou ženu, která letos ubodala Petr Vejvodu.


Na adresu nadace@adra.cz může veřejnost celoročně zasílat příběhy těch, kdo nejsou profesionálními záchranáři (hasič, policista, záchranář, voják, lékař, zdravotník apod.). Budou zařazeny do dalšího ročníku.

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

TN.cz