Petr Vejvoda

Ubodaný Petr byl vymodlené dítě! Pomáhal všem, vzpomínají rodiče

Ubodaný Petr byl vymodlené dítě! Pomáhal všem, vzpomínají rodiče
Zdroj: TN.cz / Isifa / MAFRA / Petr Lemberk

Život se jim změnil v několika málo minutách. V osudné úterý 14. října jim totiž zemřel jejich milovaný a "vymodlený" syn Petr. Toho v jeho škole ubodala psychicky nemocná Barbora Orlová, když se snažil ochránit napadenou spolužačku. Takto na svého syna vzpomínají rodiče tragicky zesnulého Petra Vejvody.

"Musíme jít dál. Nic jiného nám nezbývá. Je to hrozně těžké. Péťa byl vymodlené dítě," říkali v slzách při rozhovoru s televizí Nova rodiče tragicky zesnulého hrdiny Petra Vejvody. Hrdiny, který obětoval svůj život, aby zachránil život napadené spolužačce. Sám přitom zemřel!


Chcete tomuto příběhu hrdinství vyjádřit své uznání? Zapojte se do 9. ročníku Ceny Michala Velíška a hlasujte od 16. do 30. listopadu na TN.cz a www.nadace-adra.cz

"V pondělí, den před svou smrtí, dokonce řekl učitelce na praxi: 'Vy o mně ještě jednou uslyšíte. Já budu hrozně slavný. Řekl jí to v pondělí, den před svou smrtí'," prozradila s rozechvělým hlasem Péťova maminka.

Bohužel nikdo netušil, že to bude tak brzy! V úterý do školy, kam Petr chodil, vtrhla psychicky nemocná Barbora Orlová. Měla s sebou nůž. Napadla Petrovu spolužačku, on jí chtěl pomoct, a tak zaútočila na něj. Bodla ho nožem s jednadvaceticentimetrovou čepelí. Petr byl těžce zraněn, umíral. Díky jeho spolužákovi Martinovi mohl být v posledních chvílích života s ním i jeho táta.

"Mohl ho tak držet za ruku a mluvit na něj," brečela Petrova maminka. "Chtěla bych Martinu Němcovi za to poděkovat, že byl duchapřítomný a zavolal manželovi, aby se vrátil do školy," řekla také.

"Přemýšlím nad tím, kdybych přijel o pět minut déle nebo dřív. Tentokrát to ale bylo takhle načasované. Byl to asi osud," krčí rameny Péťův táta.

Související obsah

Jeho maminka bohužel s ním v jeho posledních chvílích být nemohla. "Zrovna jsem byla v té době ve službě, pracuji ve zdravotnictví. Hned jsem tam jela, ale do školy mě už nepustili," popisuje. V té době totiž policisté vyjednávali s Barborou Orlovou o výměně rukojmích. "Z těch výrazů obličeje jsem poznala, co se stalo, že Péťu už nikdy neuvidím. Nedělám to první den a z těch výrazů to poznám," dodala.

Petr Vejvoda podle rodičů vždy pomáhal, chodil do všeho "po hlavě". "Než se stalo tohle, byl s manželem na výlovu rybníka. Kamarád zůstal po pás v bahně. Péťa nezaváhal, nazul si holínky a běžel pro něj, začal ho silou vytahovat. Vytáhl ho. Vynesl ho na zádech ven," vzpomínají na Petra rodiče.

Ačkoliv Petr zemřel ve škole, kterou navštěvoval, rodiče si nemyslí, že by škola z bezpečnostního hlediska něco podcenila. "Školu vůbec neviníme. Víme, že proběhla kontrola školy. Ta je podle výsledků dobře zabezpečená. Nelituju dne, kdy Péťa do té školy nastoupil. Bylo to jeho srdeční povolání, našel se v tom (učil se na kuchaře - pozn. red.). Měl spoustu koníčků a zálib ve vaření. Se školou jsme pořád v kontaktu, všichni jsou velmi ochotní. Moc si toho vážím," řekla maminka tragicky zesnulého Petra Vejvody.

Petr Vejvoda zemřel 14. října, když bránil spolužačku, kterou nožem napadla psychicky nemocná Barbora Orlová. Ta si vybrala střední školu ve Žďáře zcela náhodně. Podle detailních informací, které zveřejnila policie, ji město zaujalo na internetu a přijela do něho již s úmyslem vraždit, nešlo tedy o zkratovité jednání.

Do školy přišla s nožem s čepelí dlouhou 21 centimetrů! Nejdříve si školu důkladně prohlédla, obešla, aby zjistila, kde je vchod. V šatnách pak zaútočila.

Jak policisté uvedli, již během zásahu na ně Orlová křičela, aby přijela "zásahovka", údajně si prý přála, aby ji policisté zastřelili. Zdá se tedy, že mladá žena chtěla zemřít, aby si však sama sáhla na život, na to neměla odvahu. Odvahu vraždit nevinné ale našla.

Barboru policie obvinila z vraždy a braní rukojmích. Hrozí jí 15 až 20 let vězení i výjimečný trest. V současnosti je ve vazbě.

NEPŘEHLÉDNĚTE:

Křest kalendáře Sámera Issy se zvrhl: Pěsti, nože a krev! Kdo byl oběť?

TV Nova / Bára Divišová / TN.cz / hmr,
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Petr Vejvoda

Důležité Události

Píše se na Deník.cz