Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

děsivý stav mysli

Vražda ve Žďáru: Co prožívá schizofrenik? Takhle vidí kočku

Co je schizofrenie? Jak ji rozeznat? V čem je nebezpečná? Jak ovlivňuje pacienty? Dá se vyléčit? Trpěla paní, která zabíjela ve Žďáru nad Sázavou, opravdu schizofrenií? Pokusili jsme se zodpovědět otázky kolem této duševní nemoci.

Schizofrenie není jedna a tatáž nemoc, ale spíše soubor velmi závažných duševních nemocí. Odhaduje se, že schizofrenní je zhruba jedno procento populace, v Česku by tedy mohlo být až 100 tisíc schizofreniků. Diagnostikovaných je zhruba necelá polovina.

 

Schizofrenie se projevuje poruchami vnímání reality, poruchami myšlení a - stručně řečeno - výrazně podivným chováním. Zní to hrozně? Dopady nemoci jsou očima pacienta ještě horší. Myšlení mu narušují nejrůznější bludy, často paranoidní. Má vidiny a slyšiny, hlasy v hlavě mu cosi poroučejí a sám pacient mluví navenek zmateně. U některých typů schizofrenie se projevuje až strnulost těla, člověk nemluví, nechce nic dělat a trpí úzkostí. Schiízofrenici nezřídka neumějí prožívat žádnou radost a vyhasnou u nich i ostatní emoce. Stávají se samotářští, jsou nedůvěřiví k okolí a trpí stihomamem.

 

 

Takové projevy jsou obvyklé i u jiných nemocí, takže pro diagnózu schizofrenie musí vyjmenované obtíže trvat alespoň půl roku. Schizofrenie je tak závažné onemocnění, že se při něm podle lékařů rozštěpuje a rozpadá mysl a degeneruje osobnost. "Pacient bývá obvykle při všech typech schizofrenie vztahovačný, nedůvěřivý, mluví si pro sebe, vytváří vlastní, složitý svět, o jehož zákonitosti často opírá bludné přesvědčení," uvádí o schizofrenii například Wikipedia.

 

Takhle například vidí kočku někteří schizofrenici:

 

 

Schizofrenie může zcela odeznít nebo vás chronicky pronásledovat celý život. Uvádí se, že zhruba u třetiny pacientů poruchy zmizí zcela a lidé tak prožijí třeba jen jediný záchvat v životě. Druhá třetina pacientů je na tom hůř. Obvykle se u nich střídají stavy remise (stav před nemocí) s relapsy (návrat příznaků, ataka nemoci). Tato skupina pacientů potřebuje léčbu a bez ní se jejich osobnost zcela rozpadne. Nejhůře je na tom třetí třetina schizofrëniků - ti jsou v chronickém stádiu, příznaky nemoci jsou prakticky trvalé a léčba příliš nezabírá.

 

 

Barbora Orlová patří zřejmě do druhé skupiny. Po dvou letech pobytu na uzavřené psychiatrii se její příznaky natolik zlepšily, že nemoc u ní zdánlivě skoro vymizela. Ovšem jen na několik měsíců. Tak se dá vysvětlit, že byla propuštěna do ambulantní péče i to, proč se nemoc vrátila. Tak to zkrátka bývá a není vždy snadné a asi ani možné to s jistotou předvídat.

 

Není ani jasné, jakým druhem schizofrenie žena trpěla. Nejčastější je paranoidní schizofrenie. "Postižený trpí bludy, pocity, že je neustále pronásledován, je nesmírně vztahovačný a má tendenci zveličovat nepodstatné projevy svého okolí a považovat je za hrozbu pro svoji vlastní osobu. Převažují halucinace, především sluchové (slyšení hlasů, které se o dotyčném baví, komentují jeho chování, případně mu přikazují). Jeho chování je zapříčiněno nadměrným příjmem informací, mezi nimiž nemocný mozek vytváří nesouvislé spoje a asociace, které poté zodpovídají za bludy, paranoiu i nezvyklé chování," popisuje paranoidní schizofrenii Wikipedia.

 

NEPŘEHLÉDNĚTE:

Jste bavič? Tak pozor! Možná trpíte schizofrenií

Miranda Kerr v ohrožení života. Chce ji zabít schizofrenik!

tn.cz / David Garkisch