Ocenění hrdinství

Kdo vyhraje Cenu Michala Velíška? V nominaci je i zabitý Petr!

Jako každý rok vyhlašuje Nadace Adra s Televizi Nova Cenu Michala Velíška, která je už řadu let oceněním pro obyčejné lidi, kteří se stali hrdiny. Letošním favoritem je Petr Vejvoda, kterého ubodala schizofrenička Barbora Orlová.

Pojďme si představit všechny tři letošní finalisty Ceny Michala Velíška.


Petr Vejvoda, 16 let, ze Žďáru nad Sázavou


Ráno se mezi studenty Střední odborné školy ve Žďáru nad Sázavou dostala do budovy cizí mladá žena a nečekaně zaútočila na jednu ze studentek. Bodla ji do ruky replikou vojenského nože s délkou čepele 21 centimetrů.


Když jí okamžitě přispěchal na pomoc spolužák Petr, vrazila mu útočnice nůž do hrudníku. Pak se znovu soustředila na již napadenou dívku, běžela za ní a stříkala po ní pepřovým sprejem.


Studentce se podařilo utéci, a tak chytila jinou, která zrovna procházela okolo. Bodla ji nožem do břicha a odtáhla do šaten jako rukojmí. Když do školy přijela zásahová jednotka, policejní vyjednavač přiměl ženu, aby ho vyměnila za těžce zraněnou dívku. To se povedIo, ale i jeho násilnice lehce poranila. Chvilky nepozornosti pak využili policisté a útočnici zneškodnili taserem. Petr Vejvoda utrpěl tak vážné zranění, že mu ještě ve škole podlehl.


Petr Dlouhý, 30 let, ze Sedlčan

 

 

Z parkoviště ve Štěchovicích sjelo osobní auto i s řidičem do Vltavy. Na břehu tomu přihlíželo několik diváků a někteří si nehodu i fotografovali. Šlo o minuty. Ačkoliv se Petr Dlouhý nacházel na druhém břehu řeky a potápějící se auto bylo už vzdáleno na 10m od břehu, přeběhl most, skočil do vody, rozbil sklo a vyprostil z auta staršího řidiče. Protože muž byl invalidní, jeho záchrana stála Petra mnoho sil. Naprosto vyčerpán dostal řidiče sám do bezpečí.

 

 


Teprve poté dorazily všechny složky Integrovaného záchranného systému. Vše dobře dopadlo. Lékaři oběma mužům – zachránci i zachráněnému – ošetřili pouze lehčí řezné rány od skla. Hasiči i policisté na místě události okamžitě vyjádřili Petrovi uznání. Teprve dlouho poté se potápěčům podařilo vytáhnout auto ze dna řeky řadu metrů dál od parkoviště.


J. C., 30 let, z Prahy


Během jízdy městským autobusem si cestující žena všimla, že jeden pasažér ničí sedačky a upozornila na něj řidiče. Za to si od vandala vysloužila příval sprostých slov. Když to slyšel spolucestující J. C., okamžitě se jí zastal.Poté co oba muži přestoupili z autobusu do metra, obrátil násilník svoji agresivitu proti J. C. Nadával mu, vyhrožoval a po vystoupení ho na nástupišti tvrdě fyzicky napadl. Pak zmizel do vagónu a chtěl odjet. Netušil však, že celý incident viděli městští strážníci, kteří ho vzápětí vyvedli ven ze soupravy metra a předali Policii ČR. Případ není dosud uzavřen.

 

 

Hlasovat lze do 30. listopadu do půlnoci zde. Další informace najdete na stránkách www.nadace-adra.cz
 
Vyhlášení výsledku hlasování bude zveřejněno 3. prosince 2014.

 

 

NEPŘEHLÉDNĚTE:

Dcera zachránila život umírajícímu otci. Díky Facebooku!

Uf, to bylo o fous! Podívejte se na video, jak policistka oživila batole

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

Související témata:
pez TN.cz