Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 9. 12. 2014
Otevírací doba

ODS je proti omezení prodeje o svátcích. Co na to ostatní strany?

Vánoční nákupy - 2
Zdroj: Mediafax

Více než polovina Čechů (52 %) nesouhlasí s tím, aby byly obchody o svátcích zavřené. Rozhodovat to za ně budou ale poslanci. Jaký názor mají na tuto záležitost jednotlivé strany? Čtěte.

ODS je jednoznačně proti tomu, aby stát obchodníkům přikazoval, kdy můžou a nemůžou mít otevřeno. Odmítá návrh senátorů ČSSD, kteří chtějí obchodníkům a zaměstnancům zakázat svobodu chodit do zaměstnání ve vybraných svátcích. Přečtěte si konkrétní názory zástupců jednotlivých stran: 

 

Martin Kupka (ODS): "Nejsem příznivcem jakékoli regulace trhu, v důsledku to má většinou opačný dopad, než se kterým byla přijata. Jaký je rozdíl mezi zaměstnancem v supermarketu, na benzinové pumpě, v nemocnici, nebo kdekoli jinde? Proč je práce o svátcích pro některé zaměstnance špatná a pro jiné ne? Jako pravicová strana hájíme individuální svobodu, toto opatření individuální svobodu jednoznačně pošlapává, a proto jsme proti."

 

 

Roman Sklenák (ČSSD): "Naši poslanci určitě podpoří, aby tento návrh prošel druhým čtením. Jsme toho názoru, že o státních svátcích bychom se měli věnovat těm událostem, se kterými jsou tyto svátky spojeny, a ne tlačit nákupní vozíky v samoobsluhách. Proč jen některé svátky? Já to chápu tak, že naši senátoři, kteří přišli s tímto návrhem, zařadili ty nejvýznamnější svátky, tedy ty, kdybychom se skutečně měli věnovat těm událostem, pokud budeme projednávat tento návrh v druhém čtení, tak je možné ho pozměnit."

 

Pavel Kováčik (KSČM):  "Je to návrh, který je nám blízký, nicméně pro to konečné rozhodnutí budeme chtít znát stanovisko odborových organizací, pokud tam jsou, pokud tam nejsou, tak zaměstnanců vůbec - jde o ty zaměstnance. Já bych nerad, abychom těm zaměstnancům neuškodili v tomto směru. Je tématem v rámci tohoto tématu, zda těm, kteří jsou v nepřetržitých provozech o těch svátcích neuškodíme tím, že zavřeme supermarkety."Ivan Pilný (ANO): "Já si myslím, že parlament by měl regulovat jenom věci, které regulovat nutné jsou a rozhodně by měl přihlížet k tomu, jestli je užitek nad případnou škodou. Já nevím, jestli budeme regulovat i vlaky ve svátek. Vlaky s jedním vagónem projedou a s třemi už nesmějí, protože tam je to omezení 200 m. Já si myslím, že to je něco, co parlamentu vůbec nepřísluší, protože by to prostě měli vyřešit hlasováním lidé, kteří do toho obchodu přijdou nebo nepřijdou, a podle toho by ty obchody otevřely."Jiří Mihola (KDU) Klub KDU-ČSL: "Po diskuzi může konstatovat, že máme jednotné stanovisko, tento senátní návrh jsme připraveni podpořit. My v tom vidíme jistou nápomoc skloubení toho rodinného a pracovního života - tomu určitě fandíme. Domníváme se, že je zdravé i pro tuto společnost, aby oddělila dny sváteční od těch pracovních a věřím, že i občané to uvítají. Ono se to netýká všech svátků - jen některých, což pokud bude zákon přijat, po určité době bude možné vyhodnotit, jak věci fungují. Domnívám se, že s určitým časovým odstupem tím následujeme mnohé západní země, nebo způsob nakládání s tou otevírací dobou v zemích Evropské unie - nejbližší je nám samozřejmě Německo, Rakousko, Francie a i v dalších zemích respektují tyto sváteční dny. Také jsem se divil, proč některé svátky ano a některé ne. U některých je to zřejmé, některé už tak nějak fungují - nevím, kolik občanů chodí nakupovat na Nový rok, a pak je to samozřejmě diskutabilní, proč byl upřednostněn jeden svátek před druhým. Není to určitě náležitost náboženská, ale spíš sociální a určitě to není téma levicové ani pravicové. Řekl bych, že skutečně může pomoci rodině a mezilidským vztahům a zklidnění ve společnosti.

pet/Martin Šnajdr TN.cz
Reklama