ODS

Co byste neměli přehlédnout

Nejnovější

Krátká zpráva

Blažek jmenoval nového vrchního státního zástupce v Olomouci

Ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) ve čtvrtek jmenoval novým vrchním státním zástupcem v Olomouci Radima Dragouna. Ten dříve působil jako ředitel Generální inspekce bezpečnostních sborů. Rezort o tom informoval na sociální síti X.

Krátká zpráva

Stanjura navrhl rozpočet na příští rok se schodkem 252 miliard

Ministerstvo financí představilo vládě návrh státního rozpočtu na příští rok. V roce 2024 by podle něj měl stát hospodařit se schodkem 252 miliard. Příjmy by tak měly činit 1 921,2 miliardy a výdaje 2 173,2 miliardy korun. "V návrhu je zohledněna priorita výdajů na obranu. Sociální výdaje jsme udrželi na současné úrovni, takže nehrozí snížení kvality služeb v této oblasti," sdělil ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS). Loni měl deficit 360,4 miliardy korun. Rozpočet musí vláda projednat do konce září.

Krátká zpráva

Začala platit obranná dohoda s USA. Premiér Fiala přidal poslední podpis

Premiér Petr Fiala (ODS) ve středu podepsal smlouvu o obranné spolupráci se Spojenými státy. Uvedl to na sociální síti X. Šlo o poslední potřebný podpis, kterým Česká republika dokončila její ratifikaci. Smlouvu už schválily obě komory Parlamentu a podepsal ji prezident Petr Pavel. Obranná dohoda podle ministryně obrany Jany Černochové (ODS) představuje důležitou bezpečnostní záruku v době války na Ukrajině. Upravuje totiž podmínky, za kterých by americká armáda mohla v případě nutnosti fungovat na našem území. Česko bylo jednou z posledních zemí NATO, kde dohoda dosud neplatila.

Krátká zpráva

Koaliční strany chtěly ušetřit 70 miliard korun, ale nedohodly se

Představitelé vládní koalice ve středu několik hodin jednali o podobě úsporného balíčku, kterým chtějí snížit deficit státního rozpočtu minimálně o 70 miliard korun. Premiér Petr Fiala (ODS) ještě před schůzí uvedl, že finální dohodu neočekává. Naopak poslanec Jakub Michálek (Piráti) byl optimistou. Politici se nakonec výsledku nedobrali a budou pokračovat v úterý.

Krátká zpráva

Ostravu povede Dohnal z ODS

Ostravským primátorem se stane Jan Dohnal (ODS). Informovala o tom Česká televize. Magistrát povede koalice SPOLU, ANO, Ostravak, Starostové pro Ostravu a Piráti.

ODS

Občanská demokratická strana (ODS) je pravicová politická strana založena v roce 1991. Po rozpadu Občanského fóra ji založil Václav Klaus, který se stal i jejím předsedou. Ve funkci setrval do roku 2002, vzdal se jí kvůli své kandidatuře na prezidenta. V roli předsedy se poté vystřídali Mirek Topolánek (2002–2010), Petr Nečas (2010–2014) a Petr Fiala (od roku 2014 dosud), od roku 2021 rovněž předseda vlády.

Volby vyhrála již v roce 1992, vládní stranou byla v letech 1992–1997, 2006–2009, 2010–2013 a od roku 2021 dosud. Strana se zaměřuje na podporu zaměstnanosti a podnikání, podporu svobody a české suverenity, vyhrazuje se proti zneužívání a nadužívání sociálního systému.

Předsedou strany je Petr Fiala. 1. místopředsedou Zbyněk Stanjura. Strana má 12 500 členů (údaj za rok 2021).