reportáž

Strávili jsme noc s Horskou službou! Jak je těžké, stát se profesionálem?

V Jeseníkách a Krkonoších platí varování před lavinami. Horská služba je tak v pohotovosti. Jak obtížné je stát se profesionálním členem a na co všechno musí být záchranáři připraveni?

Dva roky byl čekatelem, dalších osm dobrovolným členem Horské služby a až potom se Jan Pochobradský mohl stát jedním z 66 profesionálů. Každoročně musí každý z nich absolvovat letní i zimní kurz, až pak může zachraňovat životy.

 

Pokud jste v nouzi, nejsnadněji se na nejbližší horskou službu dovoláte na číslo 1210 a nezapomeňte na předvolbu +420.

 

Ve velkém batohu s stále vozí obvazy, dlahy, krční límce. Záchranář nikdy neví, co zrovna bude potřebovat. To ostatní veze na saních nebo čtyřkolce.

 

"Musím vyrazit okamžitě po oznámení, v podstatě mám čas se jen obléci, vše potřebné vozím sebou," říká Jan Pochobradský, z horské služby v Deštné.

 

 

Náš reportér strávil s Horskou službou noc a rozhodně se nenudil.V tu noc nešlo naštěstí o život, ale o auto zapadlé v závěji, i takové zásahy horská služba řeší. "Prostě jsme tady od toho, abychom lidem pomohli v každé situaci,"říká. Tuto zimu to byl v Orlických horách celkem 130. výjezd. Horská služba v celé republice jich má na kontě už necelých 900.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Lyžařské vleky jsou už v provozu: PŘEHLED, kam vyrazit na lyže

Lyžaři by měli mít helmy a znát první pomoc! Jak na to?

VÁLKA POKRAČUJE! Záhrobský se chce očistit, miliony prý dceři neukradl
 


 

TN.cz / vem