Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

INSPEKCE DÁVALA POKUTY

NEBANKOVNÍ PŮJČKY: Pozor, hodně společností porušilo zákon!

Peníze a lidé - ilustrační foto
Zdroj: TN.cz

Inspektoři si proklepli společnosti, které poskytují půjčky. A 85 procent z kontrolovaných subjektů porušilo zákon. Podívejte se v našem přehledu, od koho si rozhodně nepůjčovat peníze.

Česká obchodní inspekce (ČOI) zjistila ve třetím čtvrtletí při kontrolách nebankovních subjektů poskytujících půjčky porušení zákona v 85 procentech z 54 kontrol. ČOI výsledek kontrol označila za alarmující.

 

Zákon o spotřebitelském úvěru porušila více než polovina z nich. Inspekce to uvedla v dnešní tiskové zprávě. "Mezi nejzávažnější zjištění patří použití telefonního čísla s vyšší než běžnou cenou při nabídce zprostředkování spotřebitelského úvěru," uvedl ústřední ředitel ČOI Mojmír Bezecný.

 

 

ČOI ve třetím kvartále uložila poskytovatelům a zprostředkovatelům spotřebitelských úvěrů celkem 30 pokut v souhrnné výši 1,4 milionu korun. Nejčastěji bylo porušováno ustanovení zákona týkající se obsahových náležitostí reklamy spotřebitelského úvěru. Nedostatky ČOI zjišťovala i v poskytování informací ve smlouvách sjednávajících spotřebitelský úvěr. V deseti případech inspektoři zjistili porušení zákazu používání klamavých obchodních praktik.

 

Na inspekci se ve 3. čtvrtletí obrátili spotřebitelé s celkem 121 stížnostmi týkajícími se spotřebitelských úvěrů. Nedostatky, na něž spotřebitelé upozorňovali, ČOI prokázala ve 13 procentech šetřených případů.

 

Inspektoři ČOI při kontrolách ověřovali, zda spotřebitelé dostávají všechny povinné informace k tomu, aby se mohli rozhodnout odpovědně, u koho, za jakých podmínek a zda se vůbec zadluží. Ve vytipovaných smlouvách na spotřebitelský úvěr pak kontrolovali správnost uváděných údajů, a to včetně RPSN na spotřebitelský úvěr.

čtk / hru TN.cz