Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Na vaší straně

POZOR na levná jablka z Polska! Mohou obsahovat PESTICIDY

Jablka z Polska
Zdroj: Tn.cz/ thinkstockphotos.com

Díky sankcím ruského prezidenta Vladimíra Putina se do našich obchodů dostává levné zboží, především z Polska. Problémem by však mohla být jeho kvalita. Pozornost je teď zaměřena hlavně na jablka.

Poláci do Česka pošlou možná i více než desetinásobek toho, co posílali před současnými opatřeními. Cena jablek by totiž mohla klesnout i na méně než deset korun za kilogram, ale je v tom jeden problém - jablka z Polska mohou být zdraví nebezpečná.

 

Česko má totiž přísnější normy než Polsko, a tak na extra levných jablkách mohou být chemické postřiky, které jsou u nás zakázané. Zákazníci by tedy měli zvážit, jaké ovoce si koupí.

 

Na pozoru se teď mají i inspektoři. "Situaci s embargem sledujeme. Potravinářská inspekce rozhodně nespí. Zaměříme se na více potravin, nebudou to jenom o jablka. Budeme dávat zvýšený pozor i na data spotřeby, data minimální trvanlivosti," řekl TN.cz mluvčí Státní zemědělské a potravinářské inspekce Radoslav Pospíchal.

 

 

Potravinářská inspekce se soustředí především na kontrolu norem, které jsou platné v České republice. "U jablek se to týká především reziduí pesticidů, tedy zbytků ochranných postřiků. Ty normy jsou pro Polsko jiné, ale přesto by měly spadat pod předpisy Evropské unie," dodal Pospíchal. Polská jablka tedy mohou mít vyšší obsah chemie než česká, ale k zákazníkovi se stejně dostanou, pokud jsou splněny standardy, třeba i jen tak tak.


ČTĚTE TAKÉ:

Bánánem proti kocovině aneb na co všechno je toto ovoce dobré

5 věcí, které jste nevěděli o jahodách

pet TN.cz