Vladimir Putin

Co byste neměli přehlédnout

Nejnovější

Krátká zpráva

Kim Čong-un pozval Putina do Severní Koreje

Během středečního setkání v Rusku pozval Kim Čong-un ruského prezidenta Vladimira Putina na návštěvu Severní Koreje, informují státní média Pchjongjangu. Kim Putinovi řekl, že jejich ostře sledované setkání přivedlo dvoustranné vztahy na novou úroveň, a vyjádřil ochotu podporovat stabilní, na budoucnost orientované vztahy po dobu příštích 100 let, uvedla tisková agentura KCNA.

Vladimir Putin

Vladimir Putin (1952) je současný ruský prezident. V minulosit působil v sovětské tajné službě KGB, zastával opakovaně funkci premiéra země. Do úřadu prezidenta se dostal poprvé po abdikaci svého předchůdce Borise Jelcina v prosince 1999, řádně zvolen byl pak ve volbách v březnu 2000. V čele státu vydržel po dvě funkční období až do roku 2008. Prezidentské volby znovu vyhrál v květnu 2012 a opětovně v březnu 2018, v čele Ruské federace by měl stát do roku 2024. Díky změně ústavy by ve funkci ovšem mohl vydržet i v dalších volebních obdobích, celkově až do roku 2036

V Rusku má řadu příznivců, vybudoval si osobní kult sportovce a hrdiny. Naopak jeho odpůrci zmiňují korupci a jeho život v přepychu, zatímco obyčejní lidé v zemi často strádají v chudobě. Jeho vládu dlouhodobě kritizuje opoziční politik a aktivista Alexej Navalnyj, toho času ve vězení, ostrým kritikem Putinova režimu byl i politik Boris Němcov, zastřelený v roce 2015. Demokratickými zeměmi je Putin kritizován za ovlivňování a kontrolu médií v zemi či za napojení na bohaté ruské oligarchy. V minulosti mu na popularitě ubral benevolentní přístup k havárii ruské jaderné ponorky Kursk v roce 2000, udělení azylu Edwardu Snowdenovi v roce 2013 nebo vojenské obsazení Krymu v roce 2014 a od té doby přetrvávající rusko-ukrajinský konflikt, který se invazí Ruska na Ukrajinu 24. února 2022 z východu Ukrajiny rozšířil do celé země.