PŘÍBĚH: 23 let byl v "kómatu". On vnímal

Tragické pochybení lékařů zničilo 23 let života mladému Britovi. Mysleli si, že je v kómatu, on ale byl při vědomí.

Třiadvacetiletý student měl v roce 1986 těžkou autonehodu, po níž byl zcela paralyzovaný. Jeho mozek ale fungoval normálně. Muž mohl vnímat všemi smysly, ale nemohl nijak komunikovat s okolím.

 

"Pokoušel jsem se křičet, ale nikdo mě nemohl slyšet,“ říká dnes šestačtyřicetiletý muž. Protože se Brit nehýbal, lékaři si mysleli, že je v bezvědomí.

 

"Byl jsem uvězněný ve svém těle. Celou tu dobu jsem snil o lepším životě. Frustrace je příliš slabé slovo na to, abych popsal, co jsem cítil,“ říká Rom Houben.

 

To, že je muž při vědomí, odhalily až nové testy, které vymyslel před třemi lety expert na neurologii Steven Laureys. "Pomohl mu vědecký pokrok. Otázkou ovšem je, kolik lidí, o nichž si lékaři myslí, že jsou v bezvědomí, leží v nemocnicích po celém světě,“ upozorňuje Laureys.

 

Je sice pravděpodobné, že Houben nikdy neopustí nemocnici, ale díky speciálnímu počítači, který teď nainstalovali k jeho lůžku, má možnost vleže číst knihy.

 

"Nikdy nezapomenu na den, kdy se zjistilo, co se mnou opravdu je. Bylo to, jako bych se podruhé narodil. Chci si číst, hovořit přes počítač s přáteli a vychutnat si život, aby lidé věděli, že nejsem mrtvý,“ dodal Houben.

vrl TN.cz