Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

násilí v iráku

ISLÁM V PRAXI: Ženy si nyní musí povinně zmrzačit pohlavní orgány

Irácké ženy
Zdroj: isifa.com

OSN ve své zprávě uvádí, že militantní islamistická skupina Isis nařídila všem ženám a dívkám ve městě Mosul, v severním Iráku, aby podstoupily obřízku ženských pohlavních orgánů.

Úřednice OSN Jacqueline Badcocková pro BBC uvedla, že byl v Mosulu vydán náboženský edikt, kterému se mají podrobit všechny ženy ve věku 11 až 46 let. Tento bezprecedentní dekret vydalo vedení města, jež se nyní nachází v rukách islamistů. Tento čin ve světě vyvolal vážné znepokojení.


Obřezávání genitálií dívek je praktikováno některými africkými kmeny, v některých asijských komunitách, a také na určitých místech Středního východu v přesvědčení, že tento rituál připravuje dívky na dospělost nebo manželství.


Ženská obřízka ale přináší mnoho zdravotních rizik, včetně silného krvácení, problémů při močení, infekce, neplodnosti a zvýšené riziko úmrtí novorozence při porodu. Valné shromáždění OSN proto už v prosinci 1012 schválilo rezoluci, ve které vyzývá, aby všechny členské státy praktikování ženské obřízky zakázaly.

 

 

Edikt skupiny Isis by mohl mít vliv na osud necelých čtyř milionů žen a dívek. "Není to vůle iráckého lidu, nebo iráckých žen v těchto zranitelných oblastech, na něž se stahují teroristé," dodala Badcocková.

 

Islamističtí radikálové ze skupiny Isis se Mosulu, druhého největšího iráckého města, zmocnili v červnu, a od té doby převzali moc v oblastech na severozápadě země. Svůj vliv Isis nadále rozšiřuje, dokonce i do válkou zmítané Sýrie.

pet TN.cz