Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

POCITY ODSOUZENÉHO NA SMRT! Poslední slova Troye Davise před popravou

Americký černoch Troy Davis byl ve čtvrtek v noci popraven za vraždu policisty z roku 1989. Nejvyšší soud zamítl jeho odvolání podané na poslední chvíli, informovala agentura AFP.

Anketa

Jste zastánci trestu smrti?

Hlasovalo 5372 lidí.
Davis zemřel ve středu ve 23:08 východoamerického času (čtvrtek 5:08 SELČ) po smrtící injekci ve věznici u města Jackson v Georgii.

 

Nejvyšší soud o odvolání rozhodoval čtyři hodiny, což je na rozsudek o jedné větě nezvykle dlouhá doba.

 

Podívejte se na reportáž TV Nova:

 

 

"Silně odsuzujeme, že početné žádosti o milost nebyly vyslyšeny," stojí v prohlášení francouzského ministerstva zahraničí vydaném krátce po popravě Davise.

 

 

ČTĚTE TAKÉ:

KRUTÁ POPRAVA! V Iránu OBĚSILI čtyři PAŠERÁKY DROG! Na JEŘÁBU!

 

Francie také zdůraznila svůj nesouhlas s trestem smrti, "ať k němu dojde kdekoli a ať jsou jeho okolnosti jakékoli". "Dvě třetiny národů po celém světě se zřekly tohoto trestu v zákoně i v praxi. Tento případ dokládá potřebu pokračovat v boji za všeobecné a definitivní zrušení trestu smrti," píše se dále v prohlášení.

 

Během popravy seděla v první řadě rodina zavražděného polciisty McPhaila. A právě rodině věnoval Davis závěrečná slova před popravou. Řekl jim, že bez ohledu na to, co se stalo, on nebyl zodpovědný za to, co se přihodilo během osudné noci. "Je mi líto vaší ztráty, ale já jsem vám syna, otce a bratra nezabil. Prosím, nevzdávajte to a zjistěte pravdu,", řekl před popravou Troy Davis rodině zavražděného.

 

Své rodině vzkázal, aby se za něho modlila a neztrácela víru v Boha. Popravčí četě řekl, že věří, že se Bůh smiluje nad jejími dušemi. A úplně na závěr Troy Davis řekl: "Kéž Bůh požehná Vaše duše."

 

 

Davis byl odsouzen k smrti před dvaceti lety za vraždu policisty ve městě Savannah. Komise pro milosti byla jeho poslední nadějí. Zvažovala námitky obhájců, kteří připomínali, že nebyla nalezena vražedná puška a Davise neusvědčují otisky prstů, ani stopy DNA, pouze několik výpovědí, jež si v mnoha bodech protiřečí. Sedm z devíti svědků v procesu, v němž byl v roce 1989 odsouzen, své výpovědi odvolalo. Někteří prohlásili, že policisté na ně vyvíjeli nátlak, aby Davise usvědčili. Komise přesto v úterý odmítla udělit odsouzenci milost a stejně nakonec rozhodl i Nejvyšší soud.

 

Je zvykem, že odsouzenec na smrt si může dát poslední jídlo podle svého výběru, avšak Davis této možnosti nevyužil. Místo toho se rozhodl strávit své poslední okamžiky s rodinou, přáteli a příznivci.

tn.cz / Mediafax