Zkusíte to taky?

NÁVOD: Pamatujete skákání gumy? Dřív to byl hit, teď to děti neznají

Skákání gumy
Zdroj: starypaky.cz
Skákání gumy
Téma:

Byl to velký hit. Skákala se před každou školou, před vyučováním i po něm. Skákali ji kluci i holky. Teď ale ani děti neví, jak by se mohly s obyčejnou gumou zabavit.

Web Starýpáky.cz zveřejnil návod s pravidly hry "skákání gumy". A tenhle návod se stal doslova hitem internetu. Hru totiž znají úplně všichni, kdo v minulém století chodili na nějakou z českých základních škol.
 

Princip byl jednoduchý. Stačila rovná plocha, nejlépe plácek před školou nebo dětské hřiště a delší okrouhlá guma (například sešitá z gum dědečkova pyžama). Dva lidé se postavili čelem k sobě a gumu si navlékli kolem kotníků.

 

PRAVIDLA

1. třída - guma po kotníky

2. třída - guma do půlky lýtek

3. třída - po kolena

4. třída - guma v půlce stehen

5. třída - guma ve výšce hýždí

6. třída - guma do pasu

Odvážlivkyně ještě přidávaly:

7. třída - guma v úrovni žeber

8. třída - guma v podpaží

9. třída - guma na krku (!)


 

Třetí školák pak měl za úkol odskákat sestavu, kterou můžete vidět na obrázku. Postupně se všichni na pozicích vystřídali, a pokud vše zvládli, šla guma nahoru. Gumu omotanou kolem kolen ještě většina zvládla. Ale od pasu výš se dostali jen ti nejlepší."To byl super tělocvik. A skočit "čtyrky", když byla guma ve výši pasu, to už byl docela výkon, vzpomíná Vlasta Chomátová. Většina lidí, kteří fotku komentují, ale smutně upozorňují na to, že tuhle hru už dětí nehrají a že by ji nejspíš ani nezvládly.
 


"Ukázala jsem to dětem ve škole a byla z toho nová euforie :-D Nestačila jsem sešívat gumy. Proskákali celé přestávky. A to nejen holky, ale i kluci," říká Kateřina Chludová. Je tedy možné, že když tenhle návod pošlete nebo ukážete svým dětem nebo kamarádům, možná je to taky odtrhne od počítače a vyžene s gumou do ulic.

Související témata:
TN.cz