ROZHOVOR

POHŘEBIŠTĚ PANENEK: Tady žije exporadce republikána Sládka

V devadesátých letech býval politickým kuloárním rváčem. Teď žije ve vesnici s přiléhavým názvem Rváčov a na svou chalupu a její blízké okolí věší panenky a jiné hračky. To je Lubomír Votava, bývalý bodyguard a poradce šéfa republikánů Miroslava Sládka, nyní podle mnohých "podivín z Vysočiny".

Jeho chalupu poznáte snadno. Už od silnice jsou vidět stovky "oběšených" panenek na stěnách domu i na rozlehlé zahradě. Pokud napoprvé k chalupě netrefíte, každý ve vesnici vám poradí, pro místní je Lubomír Votava pojem. "Vy hledáte tu hrůzu, jo? Tak to musíte dolů po hlavní silnici a je to úplně poslední chalupa ve vsi," navádí nás jedna z místních obyvatelek.

 

Právě na zmíněnou zahradu mezi silnicí a chalupou je Lubomír Votava obzvlášť pyšný. Její údržbě věnuje spoustu času. "Musíte přijet někdy v létě, abyste ji viděli v plné parádě," láká nás během prohlídky svého království. Oběšené panenky a jiné hračky nemá na svém pozemku pro strašení kolemjdoucích, snaží se je zachránit před vyhozením a zničením. "Myslím si, že v každé té panence je zakletý život dítěte, které si s ní hrálo," vysvětluje Votava své počínání. "Ty panenky by skončily kdesi na smetišti nebo v kontejneru, já z nich ještě ale cítím život," dodává.

 

GALERIE: Lubomír Votava oběsil u své chalupy stovky panenek

1
/
20
Zdroj: TN.cz/Jakub Deml
Lubomír Votava oběsil tisíce panenek - 14

 

Ne každý má však pro jeho nezvyklý koníček pochopení. "Někdo se bojí, někdo se nebojí, někdo to považuje za recesi, jiný mně považuje za blázna," popisuje majitel strašidelné usedlosti reakce okolí. Hodně lidí tvrdí, že je to natolik odpudivé, až je to přitahuje. Většina místních však nad neobvyklou výzdobou kroutí hlavou.

 

 

Pan Votava si svou neoblíbenost mezi obyvateli z okolí vysvětluje jednoduše: "Když člověk v téhle zemi něčím vybočuje od průměru, tak není nijak moc oblíbený." A on celý život něčím vybočuje. V první polovině 90. let se pohyboval po boku republikána Miroslava Sládka, do aktivní politiky sice nikdy sám nevstoupil, byl ale Sládkovým řidičem, asistentem, bodyguardem a poradcem v jedné osobě. Mediálně se "proslavil" hlavně svým napadením tehdejšího reportéra TV Nova Marka Vítka nebo skrýváním se před soudem v budově parlamentu.

 

A vybočuje i dnes, dávno po odchodu Sládka  z vysoké politiky. Kromě věšení panenek a dalších hraček má své další zvláštní rituály: "Vstávám v jednu hodinu v noci. Pak vypiji na lačno pět litrů vlažné vody, oholím se a jdu se umýt ven ke studni. Za každého počasí. Když je mínus dvacet, tak než dojdu zpátky do chalupy, jsou na mě rampouchy." A tím to nekončí. Kvůli sázce chodí následně v noci se psem do pět kilometrů vzdáleného Hlinska. Tam se na náměstí otočí a jde zase zpátky. Už takhle chodí 17 let každý den, nevynechal ani jednou. "Nemocný nebývám, nikdy jsem nevynechal a budu tak chodit ještě dalších 13 let, tak zněla sázka – 30 let každý den," popisuje.

 

Podívejte se na video pod titulkem článku! 

 

NEPŘEHLÉDNĚTE:

ÚCHVATNÁ FOTOGALERIE z nemocnice pro panenky. I ty mohou stonat

Jak vypadá Barbie bez make-upu? Zhrozíte se, jak je ošklivá

TN.cz