Chytrá textilie

Velká novinka ve světě módy! Triko mění barvu několikrát za den

Téma:

Svět módy čeká velká novinka. A to díky odborníkům z technické univerzity v Liberci. Jejich takzvaná chytrá textilie, umí totiž měnit barvy podle různých podnětů. A to v průběhu několika vteřin.

Prototyp šatů s futuristickým vzorem na sobě testuje vědkyně už rok. V interiérech jsou bílo černé, na sluníčku fialové. Látka obsahuje pigment, který reaguje na UV záření. Vývoj takového oblečení trval 10 let.


Koberce z této tkaniny by mohly ve školkách barvou oznamovat, jestli není podlaha pro děti moc studená. Na pacientech by mohlo být vidět, zda mají horečku.
 


Samozabarvovací oblečení by nemělo být o mnoho dražší, než to klasické. Konečné slovo budou mít pochopitelně jeho velkovýrobci. A na pultech by se mohlo objevit už do půl roku.


Na chytrou textilii se byli už dívat odborníci z celého světa. A zajímá je nejen ta látka, ale i přístroj, kterým jsou vědci schopní vlastnosti látky měřit a zkoumat, protože i ten si vědci z univerzity vyvinuli sami.


Zatím nejúspěšnějším vynálezem univerzity byla technologie nanášení nanovláken. Jestli ji tento objev překoná, ukáže čas.
 

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

vem TN.cz