zákulisí

REPORTÁŽ: Co dělají cirkusáci v zimě? Vydali jsme se na zimoviště

Téma:

V cirkusu byl alespoň jednou snad každý. Co se děje v manéži tak všichni vědí, co ale dělají cirkusáci mimo sezónu příliš známé není. Na zimovišti Prvního českého národního cirkus Jo - Joo nám ukázal principál Jaromír Joo jejich každodenní život mimo štaci.

Vše se točí hlavně kolem zvířat. Ostatně ty jsou jedním z hlavních taháků cirkusu, zejména tygři. Za poslední tři roky se jich v cirkusu Jo - Joo narodilo hned dvacet tři, některé z nich odrodil vlastníma rukama sám principál. Právě práce s tygry je to, co Jaromíra Joo asi nejvíce proslavilo. Vystupuje s nimi po celém světě, a i když nejsou zrovna na turné, tráví s nimi většinu času. Cvičí je, venčí, mazlí se s nimi a občas u nich v kleci i přespí.

 

Přístup ke zvířatům má Jaromír Joo láskyplný, nechápe, jak si lidé mohou myslet, že zvířata u něj v cirkuse v klecích trpí. "Zvířata cvičím pomocí trpělivosti a lásky. Pokud můžete jako já spát se zvířaty v kleci, strkat jim hlavu do tlamy a být s nimi v tělesném kontaktu, tak to z nich nemůžete vymlátit," vysvětluje principál.

 

GALERIE: Na zimovišti cirkusus Jo - Joo

1
/
23
Zdroj: TN.cz/Jakub Deml
Cirkus Jo - Joo v zimě - 2

 

Práce se zvířaty zabere přes zimu nejvíce času, není ale jedinou činností zaměstnanců cirkusu. Artisté trénují v tělocvičně, šijí se nové kostýmy, nacvičuje se choreografie nebo opravují maringotky. Když je chvilka volna, vezme Jaromír Joo svého vnuka a jdou na procházku s některým ze zvířat. Sousedy tak už nepřekvapí, když na ulici malé středočeské vesnice potkají nebezpečnou pumu nebo exotického tygra.

 

Kořeny cirkusu Jo - Joo sahají až do roku 1792, v 50. letech minulého století byl znárodněn, po sametové revoluci rodinnou tradici ale Jaromír Joo obnovil. V dnešní době patří cirkus Jo - Joo mezi ty nejlepší u nás, vsází na neustálou obměnu programu, a díky tomu se lidé stále vracejí. "Všude, kam přijedeme, máme vyprodáno," říká syn principála a zároveň ředitel cirkusu Patrik Joo. "Někteří za námi dokonce dojíždějí i přes půlku republiky, jen aby mohli vidět naše nová čísla," dodává.

 

Na otázku, jestli se svou profesí chtěl principál Jaromír Joo někdy seknout, odpovídá bez váhání: "Ne, nikdy. S tím se člověk narodí. Když to ve vás je, zůstanete u toho do konce života." A to přesto, že v České republice legislativa cirkusům příliš nepřeje. Na rozdíl od jiných států nejsou cirkusy v Česku například osvobozeny od placení silniční daně. Ta v případě většího cirkusu dosahuje až statisíců korun ročně. A to za rok s maringotkami ujedou třeba jen tisíc kilometrů. "Těžko se také konkuruje zahraničním cirkusům, které dostávají ročně dotace v přepočtu až 50 milionů korun, u nás nám nikdo nic nepřispěje, nespadáme totiž pod kulturu," vysvětluje Patrik Joo. I přesto je ale v jeho tváři stejně jako u otce vidět nadšení a odhodlání.


NEPŘEHLÉDNĚTE:

Záhadní netvorové z minulého století: Tyhle stvůry jste mohli potkat v cirkuse

Brutální útok: Lev zaútočil v cirkusu na dontéra. VIDEO

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

TN.cz/Jakub Deml