APLIKACE TN.CZ
Zpravodajství

Robotický kolibřík - vojenský špion za 80 milionů

Kapesní robot připomínající kolibříka – to je nová zbraň v arzenálu americké armády.

Vypadá zcela nenápadně. Pokud ho nevezmete do dlaně, tak byste ho opravdového kolibříka asi jen těžko rozeznali. Měří jen 16 centimetrů a váží méně než tužková baterie. Přitom je schopný pohybovat se rychlostí až 15 kilometrů za hodinu.

V polovině února obdržela americká armáda první prototyp toho stroje a neváhala se s ním hned pochlubit novinářům. Robotický ptáček létá zcela revolučním způsobem – místo, aby se vznášel na tryskách jako normální droni, stačí mu jen mávat křídly.

Zdroj: Oficiální zdroj

Robotnického zvěda vyrobila firma AeroViroment. V představovačce vydržel robo-kolibřík létat celých osm minut. Dokázal vyletět oknem ven a zase se vrátit zpět, nevadila mu přitom ani rychlost větru pohybující se kolem deseti kilometrů za hodinu. Podle Todda Hyltona, který v Pentagonu vede divizi robotických létajících zbraní (neboli dronů), je tento kolibřík prvním zástupcem nové generace bojových robotů.

Předznamenává dobu, kdy se nad bojišti budou pohybovat roboti k nerozeznání podobní zvířatům. Přitom budou vybaveni tak kvalitními kamerami, že přinášet pro ně obraz bojiště v živém čase nebude znamenat žádný problém.

Robota navrhovali v laboratořích dva roky; vývoj stál v přepočtu 80 milionů korun. Pro společnost AeroViroment to nepředstavuje nijak nesnesitelnou částku – jen vloni dodala americké armádě 2182 dronů typu Raven, za které dostala 215 milionů dolarů (3,8 miliardy korun).
 

tn.cz / kar

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Sledujte Televizní noviny bez reklam na Oneplay.cz