Sport

Český lukostřelec si dal jointa, přišel o Peking

Chcete vědět, jak kvůli hlouposti přijít o olympiádu? Zeptejte se českého lukostřelce Milana Andrease.

Ten vám řekne, že si stačí pouze zakouřit s kamarády trávu. Marihuana je na seznamu zakázaných látek a je brána jako kterýkoliv jiný nepovolený prostředek.

ČOV vyřadí Andrease z nominace

Právě kvůli stopám marihuany v krvi byl lukostřelec Milan Andreas vyřazen z nominace českého týmu na olympijské hry v Pekingu. Informaci potvrdil mluvčí Českého olympijského výboru Jan Martinek.


"Ještě jsme to nedostali oficiálně, ale Andreas měl být pozitivně testován na THC," uvedl v telefonickém rozhovoru Martinek. "Vypadá to, že ho do Pekingu nominovat nebudeme," dodal.

Zvědavost ho přijde zatraceně draho

Andreas se po zveřejnění pozitivního nálezu omluvil. "Chtěl bych se všem omluvit za to, co se stalo, a to především všem lukostřelcům v republice a všem sportovcům. Pravdou je, že jsem na začátku školního roku loni v září požil marihuanu ze zvědavosti. Vůbec jsem si neuvědomoval všechna rizika, která to může pro moji sportovní kariéru a lukostřelbu přinést," uvedl v oficiálním prohlášení.


Je smířený s tím, že o olympiádu v Pekingu zřejmě přijde. "Měl to být vrchol mé dosavadní kariéry a teď se proměnil v největší bolest," uvedl závodník, který se lukostřelbě věnuje od sedmi let.

Bude to lukostřelcův konec kariéry?

Místopředseda českého lukostřeleckého svazu Ing. Jaroslav Páník pro tn.cz uvedl, že se v žádném případě nejednalo o systémový doping. Událost označil za klukovinu a zároveň obrovskou tragédii nejen pro samotného Andrease, ale i pro celou českou lukostřelbu.


„Milan dlouhodobě předváděl stabilní výkony a byl velkou nadějí pro nadcházející olympijské hry.“ Na otázku, zda to pro hříšníka může znamenat konec kariéry se smutným tónem hlasu odpovídá: „ Trochu se toho bojím. Milan je nyní pod velkým psychickým tlakem a bude záležet jen na něm, jak se s celou situací vypořádá.“


Antidopingový výbor se však k případu vyjadřovat nechtěl s tím, že případný doping oficiálně potvrdí až ke konci týdne.

Mohla to být historická účast

Devatenáctiletý Andreas si přitom účast na olympijských hrách zajistil až na konci června. V kvalifikaci o posledních pět účastnických míst skončil v konkurenci 64 závodníků na Světovém poháru ve francouzském Boé na čtvrtém místě. Ve stejném závodě si start v Pekingu rovněž zajistila česká lukostřelkyně Barbora Horáčková.


V mužské kategorii startoval v olympijské soutěži lukostřelců naposledy před šestnácti lety v Barceloně Martin Hámor.

jvl
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události