Fotbal

Bývalí rakouští reprezentanti: Brückner patří do důchodu

Bývalí rakouští reprezentanti: Brückner patří do důchodu
Zdroj: tn.cz / ČTK

Jmenování osmašedesátiletého odborníka reprezentačním koučem nevyvolalo v Rakousku jen pozitivní reakce.

Za angažování úspěšného lodivoda se přimlouval i rakouský prezident. Proti příchodu dosavadního kouče českého výběru se ale postavili někteří bývalý reprezentanti Rakouska. Nezdá se jim především Brücknerův věk a okolnosti, kvůli kterým šedovlasý stratég podle nich přesídlil z Prahy do Vídně.

Gasselich: Svaz angažoval důchodce

"Když jsem to jméno slyšel v rádiu, málem jsem vyletěl z auta. Jsem nesmírně zklamaný," nechal se na stánkách rakouské televize slyšet devatenáctinásobný reprezentant Felix Gasselich. "Rakousko teď konečně má mladý a dynamický národní tým. Ten by neměl vést osmašedesátiletý důchodce, ale energický muž s elánem a zvučným jménem," dodal a kritiky neušetřil ani samotné vedení svazu: "Rakouský svaz angažoval důchodce, protože je svaz sám spolkem důchodců.“


Hans Krankl, který u rakouské reprezentace působil, Brücknerovo jmenování také nenesl zrovna lehce. "Musím to nejdřív strávit. Nemám ponětí, kdo koho oslovil. Vím jen, že Karel Brückner skončil u české reprezentace, protože už nechtěl pokračovat. Nevím, jestli to bylo kvůli věku, nebo kvůli zdravotnímu stavu, ale najednou je u Rakušanů," vykládal udiveně autor 34 reprezentačních branek. 

Krankl: Nemám na něj dobré vzpomínky

Na nového kouče Rakušanů má Krankl má i jednu špatnou vzpomínku. "Na termínové konferenci před kvalifikací na EURO 2004 ve Walesu jsem s ním měl velké problémy. Jednalo se tři, čtyři hodiny, a nic se nevyřešilo. Na jednu stranu to chápu, každý trenér hledá nejlepší řešení. Ale dobré vzpomínky na něho nemám," vzpomínal Krankl.


Ten se stal nejlepším evropským střelcem za sezonu 1977/78. V dresu Austrie Vídeň tehdy nasázel neuvěřitelných 41 ligových branek. Tomu se v novodobé historii může rovnat jen výkon Brazilce Jardela v sezoně 2001/02, který v portugalské lize vstřelil za Sporting 42 gólů. Kranklova tehdejší forma přinutila k přestupové aktivitě zástupce slavné Barcelony. V jejím dresu pak rakouský kanonýr vstřelil ve 46 zápasech 34 branek.

Prohaska: Úspěch nezávisí na věku trenéra

Kritiku svých bývalých spoluhráčů z reprezentace zmírňuje Herbert Prohaska: "Byl jsem překvapený, protože při hledání nového kouče jméno Karla Brücknera nepadlo. Ale není to špatný výběr,“ vyprávěl bývalý úspěšný kouč Rakouska. Jeho lavičku musel opustit po dlouhých šesti letech kvůli ostudné porážce 0:9 od Španělska. Poté ještě chvíli koučoval Austrii, nyní je analytikem televize ORF.


"Nakonec, úspěch týmu nezávisí na tom, jak starého má trenéra. Stačí se podívat na triumf Španělska na letošním EURO, které vedl Luis Aragonés,“ dodal. Prohaska se také domnívá, že rakouští fotbalisté budou po neúspěšném domácím ME v kvalifikaci na světový šampionát outsidery, ať už by je vedl kdokoli.


"Očekávat, že by nám Brückner měl zaručit účast na turnaji v Africe, by bylo od nás příliš přehnané. Všichni jsme viděli, jak jsme dopadli na evropském šampionátu, musíme především v mnoha ohledech zlepšit vlastní hru,“ uvědomuje si muž, který v dresu Rakouska nasbíral 84 startů.

dfk, tn.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

K tématu Fotbal

Důležité Události