Fotbal

Maradona a FIFA posílají Messiho na olympiádu

Legendární argentinský borec nabádá hráče Barcelony, aby se postavil svému klubu a na hry odjel.

Jednadvacetileté křídlo ohromuje fotbalový svět svými dravými průniky, jimiž se v minulosti proslavil právě neveliký Argentinec Maradona. V posledních týdnech ale řeší daleko těžší dilema, než jestli obejde tři, nebo čtyři hráče soupeře. Jeho snem je totiž reprezentovat svou zemi, kterou opustil ve třinácti letech proto, aby se mohl protloukat mládežnickými výběry na Nou Campu, na olympijských hrách v Pekingu.


Messi pyká za zpackanou sezonu

Katalánský klub je ale zásadně proti. Svou zřejmě v současnosti největší hvězdu nehodlá na sportovní svátek pustit, protože jej čeká důležité třetí předkolo Ligy mistrů. Už to, že si slavný celek umístěním ve skončené sezoně La Ligy zajistil pouze účast v předkole, a ne přímý postup, je velkým neúspěchem. Nový kouč Guardiola nechce nechat nic náhodě a riskovat nepředstavitelnou katastrofu. Tou by bylo, kdyby se Barcelona do nejprestižnější soutěže neprobojovala.


Je proto logické, že Katalánci nechtějí Messiho na hry, které nemají ve fotbalovém světě příliš velký zvuk, pustit. Nejsou dokonce ani v oficiálním kalendáři FIFA. Světový šampión z roku 1986 Maradona přesto svému nástupci radí, aby se olympiády zúčastnil za každou cenu. Jak to má podle něj jeho nástupce udělat? „Měl by si po dobu her nechat zrušit svůj plat v Barceloně,“ nabízí řešení legenda.

Maradona: Neměli byste se vykašlat na svou zemi

„Nikdy byste se na svoji zemi neměli vykašlat. Naopak, měli byste hrát v jejím dresu, pokud to jde,“ přidává výchovný políček Maradona. Ten také na Messiho adresu dodal, že se ještě musí rozvinout a prokázat charakter. Výchovný políček klubům, které nechtějí mladé hráče na hry pustit, uštědřil nejprve předseda FIFA Blatter a poté i expert FIFA Slim Alúlú.


Ten po právním rozboru uvedl, že kluby musejí fotbalisty do 23 let na hry pustit. Každý olympijský výběr se totiž skládá z těchto mladíku a maximálně tří hráčů nad tento věk. Barcelona se ale nehodlá své hvězdy ve prospěch olympiády vzdát a už dříve uvedla, že nařízení FIFA poslechne pouze v případě možných sankcí. Stejně jsou na tom i německé Schalke v případě Brazilce Rafinhy a Brémy s jeho krajanem Diegem.

dfk, TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

K tématu Fotbal

Důležité Události