Fotbal

Začíná fotbalová Gambrinus liga

Začíná fotbalová Gambrinus liga
Zdroj: tn.cz

V sobotu se otevře opona nejvyšší fotbalové soutěže. Obhájí Slavia titul?

Fotbalovým fanouškům se začíná zvyšovat tep. Stadiony prochází závěrečným úklidem, aby o víkendu mohly přivítat příznivce svých klubů a trenéři si užívají přírodní barvy vlasů, než jim stresem zešediví. V sobotu se všichni dočkají, protože začne 16. ročník samostatné české ligy. Hlavní otázka je jasná: obhájí Slavia titul, nebo se bude muset sklonit před některým z jejích loňských pronásledovatelů?

Boj o přední příčky

Jako každý rok se očekává, že o ligový primát si to rozdají pražská "S“, ale letos se o slovo opět hlásí tradiční moravští rivalové Baník Ostrava a Brno, kteří by rádi ukončili vládu českých klubů na špici tabulky. Překvapením soutěže by mohla být ambiciózní Mladá Boleslav, která vhodně doplnila kádr a udržela své klenoty Rajnocha s Mendym. Trenér boleslavských Pavel Hapal myslí na ty nejvyšší příčky. "Chci vyhrát český pohár a českou ligu,“ prohlásil sebevědomě. Na čelo tabulky pomýšlí také v Teplicích a Liberci, kde je každoročním cílem postup do evropských pohárů. Kapitán Liberce Tomáš Janů dokonce sní o Lize mistrů. To by ale znamenalo, že jeho tým by musel skončit nejhůře druhý.

Sparta versus Slavia

Derby letos bude opět o něco vyhecovanější. Sparťané budou po dlouhé době "tím druhým“, který se bude pokoušet sesadit soupeře z mistrovského trůnu. A cesta to bude trnitá. Slávisté jsou plní sebevědomí, protože v minulé sezoně dokázali poprvé v historii postoupit do Ligy mistrů a navíc otevřeli nejmodernější fotbalový stadion v České republice. Své úspěchy chtějí zopakovat i letos. "Dávat si jiné cíle než titul a postup do Ligy mistrů by bylo zbabělé,“ uvedl trenér Slavie Karel Jarolím.Sparta sice není na roli pronásledovatele zvyklá, ale její cíle jsou vždy ty nejvyšší. Sparťané si pochvalují, že na jejich mužstvo bude vyvíjen menší tlak než v minulosti, protože všichni jsou zvědavi, zda Slavia obhájí titul. "Naším hlavním cílem je postup do hlavní fáze Ligy mistrů. Ale určitě bychom znovu rádi vyhráli ligu a také pohár," prohlásil šéf klubu Daniel Křetínský.


Aby oba pražské kluby mohly říct, že sezona byla úspěšná, je k tomu potřeba postup do Champions league a triumf v lize. Sparťané by rádi vyhráli počtvrté v řadě český pohár.

Pronásledovatelé

Hlavními pronásledovateli pražských "S" by měli být Baník Ostrava, Brno a Mladá Boleslav. Výrazně posílila i Plzeň, ale je těžké odhadovat, zda se tolik nových tváří dokáže rychle sehrát a ovlivnit situaci na vrchu tabulky. Umístění v první pětce by bylo obrovským úspěchem. K tomu jim má pomoci i největší hvězda, která přišla ze Sparty, Pavel Horváth.


I Baník Ostrava si dělá zálusk na zisk mistrovského titulu, ale odborníci nečekají, že by letos přerušil vládu pražských klubů. "Jestliže loni jsme to viděli na boj kolem třetího až pátého místa, tak teď bychom měli být od prvního do pátého," uvedl generální manažer Verner Lička. Baník totiž do kádru nepřivedl žádné velké jméno, ale dokázal udržet nejlepšího ligového střelce Václava Svěrkoše, který by opět měl patřit k nejlepším hráčům ligy. Je ale možné, že v případě lukrativního angažmá Baník před sezonou opustí. Ostravští si letos zahrají i pohár UEFA a jakýkoliv postup dál v této soutěži by pro ostravský tým byl velkým úspěchem.


Brno pokračuje s prakticky nezměněným kádrem a věří, že hráči tuto sezonu ještě vylepší loňskou čtvrtou příčku. Pro trenéra Uličného je důležité, aby jeho tým hrál atraktivní fotbal a přitáhl do ochozů co nejvíce diváků. "Těšilo mě, když o nás loni novináři psali, že hrajeme atraktivní útočný fotbal. U tohoto stylu tedy zůstaneme i letos. Když budeme hrát dobrý fotbal, fanoušci určitě přijdou,“ věří Uličný.


Do role černého koně soutěže je odborníky pasována Mladá Boleslav. Klub se silným ekonomickým zázemím přivedl zpět do Gambrinus ligy ostrostřelce Michala Papadopulose, který by měl aspirovat na titul krále střelců. V útoku s ním vytvoří tandem Luboš Pecka, který se vrátil z nepovedeného angažmá v druhé německé lize. Duo forvardů zvučných jmen nahání strach všem ligovým obranám. Boleslav bude mít navíc spojku u reprezentace, protože trenér boleslavských -  Pavel Hapal je jedním z asistentů Petra Rady. Můžeme tak očekávat více boleslavských hráčů v národním týmu.Boj o záchranu

Nejen o ty nejvyšší příčky se svádí litý boj. Letošní ročník nabídne také velmi zajímavý boj o záchranu v nejvyšší soutěži. Ten často souvisí s ekonomickým a technickým zázemím klubu. Největšími aspiranty na sestup jsou Kladno a oba prvoligoví nováčci Bohemians Praha a Příbram. Pro oba nováčky je první sezona v lize vždy bojem o holé přežití. Z dvojice Příbram - Bohemians se v současnosti lépe jeví pozice příbramských, kteří angažovali italského trenéra Moralese a mají zajištěnu velkou část rozpočtu na příští sezonu. Navíc pokud by měly nastat finanční problémy, příbramský boss Starka nikdy dlouho neotálí s přisypáním dalších peněz do klubu, ať už od města Příbram, či z vlastních podnikatelských aktivit.


To majitel Bohemians Karel Kapr ani nevěděl, kde bude jeho tým v příští sezoně hrát. Bohemians nakonec zakotvili na žižkovském stánku, kde je nečeká jen boj o záchranu, ale také o fanoušky. Bohemians mají jen velmi malou stabilní fanouškovskou základnu, a tak doufají, že do ochozů přilákají nové fanoušky. Jejich podporu budou potřebovat i noví hráči Kincl se Zbončákem, kteří budou spolu s kanonýrem Ibem patřit k největším hvězdám střížkovského klubu.

Nové dresy

Oživením sezony budou také nové sady dresů, které představila ligová mužstva. Zajímavé kombinace byly k vidění u Mladé Boleslavi, která se inspirovala postupem přes italské Palermo. Zajímavaou barvou se bude prezentovat i Sparta, která pro venkovní zápasy zvolila žlutou barvu dresů.


Zdroj: tn.cz

Bookmakeři věří Spartě

Podle tuzemských bookmakerů je největším favoritem na zisk titulu Sparta Praha. V těsném závěsů za ní je současný mistr Slavia. Největším adeptem na sestup je Příbram.


Kurzy podle sázkové kanceláře Tipsport:

Mistr:

Sparta 2,2:1
Slavia 2,5:1
Ostrava 11:1
M. Boleslav 15:1
Brno 15:1
Liberec 25:1
Teplice 35:1

Sestup:

Příbram 1,75:1
Bohemians 1,9:1
Kladno 2:1
Č. Budějovice 5:1
Zlín 7:1 6:1

Program 1. kola:

Sobota 2. srpna:

17:00 Viktoria Plzeň - Viktoria Žižkov,
19:00 Sparta Praha - FK Mladá Boleslav, Zlín - Jablonec, Ostrava - Kladno.


Neděle 3. srpna:


17:00 FK Teplice - České Budějovice, 1. FK Příbram - 1. FC Brno, 20:15 Liberec - Slavia Praha.


Pondělí 4. srpna:


17:15 Bohemians Praha - Sigma Olomouc (stadion Viktorie Žižkov).

Petr Hrubec, tn.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události