Motorsport

Heikki Kovalainen zvítězil ve Velké ceně Maďarska

Heikki Kovalainen zvítězil ve Velké ceně Maďarska
Zdroj: tn.cz

Na Kovalainena se usmálo štěstí. Tři kola před cílem shořel vedoucímu Massovi motor.

Celou dobu se zdálo, že Felipe Massa si v poklidu dojede pro vítězství ve Velké ceně Maďarska. Tři kola před koncem závodu však nevydržel motor jeho vozu a z premiérového vítězství se tak může radovat Fin Kovalainen. Na druhém místě překvapivě dojel jezdec Toyoty Timo Glock. Kimi Räikkönen byl třetí. Až na pátém místě dojel největší favorit závodu Brit Lewis Hamilton.Kovalainen je v euforii

"Na konci jsem se snažil dostat Massu pod tlak a doufal jsem, že se něco stane. Je to naprosto fantastické. Cíl vyhrát jsem si předsevzal už před mnoha lety. Doufám, že to je mé první vítězství z mnoha,“ řekl bezprostředně po závodě Heikki Kovalainen a dodal "Felipeho je mi líto. Vím, jak mu je, protože těchhle pocitů jsem si sám několikrát dost užil. Ale jsem šťastný. Massa a Lewis byli rychlí, ale nakonec to všechno nahrálo do karet mně."

Excelentní
vstup do závodu v podání Felipe Massy

Start z říše snů se povedl Felipe Massovi z Ferrari, který se skvělým manévrem dostal ještě před první zatáčkou před Lewise Hamiltona i Heikkiho Kovalainena. Ti přitom startovali z prvních dvou pozic. Nejen brazilský pilot, ale i celý tým Ferrari tak měli hned na začátku obrovský důvod k radosti.
Ze startu závodu stojí ještě za zmínku dvě výměny pozic. Pátý Timo Glock se dostal před Roberta Kubicu a Fernando Alonso se posunul na šesté místo před Kimiho Räikkönena.Hamiltona zradila pneumatika

Ve čtyřicátém kole nezvládla náročné podmínky maďarského okruhu levá přední pneumatika Hamiltonova vozu. Brit tak musel na neplánovanou zastávku do boxů. Ztratil průběžné druhé místo a do závodu se vrátil až na deváté pozici.

Massovi nebylo přáno

Tři kola před koncem, kdy už celá stáj Ferrari skoro oslavovala vítězství, přišel nečekaný šok. Na rovince se z ničeho nic začalo z Massova vozu kouřit a bylo jasné, že závod pro Brazilce skončil. "Není to nic veselého, když vás pár kol před koncem zradí motor. Cítím se bídně. Ale takové věci ke sportu patří, nezbývá mi, než se soustředit na další závody," prohlásil Massa a dodal "Celý tým odvedl fantastickou práci, ale když vypadnete tři kola před cílem, je to deprimující."

Největší překvapení? Timo Glock

Největším překvapením nedělního závodu bylo vynikající druhé místo německého pilota Tima Glocka. Glock v kvalifikaci skončil na pátém místě a své umístění dokázal vylepšit hned po startu, když se posunul na čtvrtou pozici. Bezchybnou jízdou pak počkal, až odpadnou soupeři a dojel si pro drruhé místo. "Je neuvěřitelné, že jsem už v polovině své první sezony stál na stupních vítězů. Byl to perfektní víkend," radoval se Glock a doplnil "Když jsem viděl Massu zastavovat a zjistil, že jsem druhý, nemohl jsem tomu uvěřit."


Šampionát pokračuje 24. srpna Velkou cenou Evropy ve Valencii.

Výsledky Velké ceny Maďarska:

1. Kovalainen (Fin./McLaren) 1:37:27,067, 2. Glock (Něm./Toyota) +0:11,061, 3. Räikkönen (Fin./Ferrari) + 0:16,856, 4. Alonso (Šp./Renault) + 0:21,614, 5. Hamilton (Brit./McLaren) + 0:23,048, 6. Piquet (Braz./Renault) + 0:32,298, 7. Trulli (It./Toyota) + 0:36,449, 8. Kubica (Pol./BMW) + 0:48,321.

Průběžné pořadí jezdců:

1. Hamilton 62 b.
2. Räikkönen 57 b.
3. Massa 54 b
4. Kubica 49 b.
5. Heidfeld 41 b.
6. Kovalainen 38 b.
7. Trulli 22 b.
8. Alonso 18 b.

Pohár konstruktérů:

1. Ferrari 111, 2. McLaren-Mercedes 100, 3. BMW-Sauber 90, 4. Toyota 35, 5. Renault 31, 6. Red Bull 24, 7. Williams 16, 8. Honda 14, 9. Toro Rosso 8.

jpz, hrc, tn.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události