Sport

Čeští horolezci zdolali nebezpečnou šestitisícovku

Dva čeští horolezci úspěšně absolvovali výstup na horu Kapura v pákistánském pohoří Karakoram. Před nimi to dokázalo pouze kvarteto horolezců.

Marek Holeček a Jan Doudlebský zdolali během své expedice Devold Triple North Walls 2008 první z cílů.


Kopec oba hlavní aktéry zaujal v časopise. Jakmile nádhernou horu spatřili, rozhodli se, že se ji pokusí zdolat. Na vrcholek se vydali severní stěnou, kterou před nimi dokázalo zdolat pouze kvarteto horolezců. Několik věhlasných výprav při své cestě neuspělo.

Náročné tři dny

Na výpravu se vydali 13. července. Každý z nich měl na sobě upevněné náčiní v podobě karabin, lan a cepínů. Na zádech batoh se zásobami, který nevážil více než 7 kilo.


"V tom spočívá kouzlo alpského stylu. Lezete chvíli po sklále, chvíli po ledu, najednou se proboříte po pás do sněhu. Proto žádné velké batohy, krosny a jen přesně vypočítané zásoby jídla. Žádné vybavení na stavění základních táborů. Pouze nutné věci, které umožní člověku přežít tři dny v náročných podmínkách," řekl jeden z účastníků Marek Holeček. Jejich cílem bylo zbytečně se nezdržovat, rychle se dostat nahoru a ještě rychleji zpátky.

Teplé oblečení a ve spánku zavěšeni jako dvě sušená masa

"Základem všeho je teplé oblečení, obuv a hlavně vůle a odhodlání. V noci spíte v pytli, ve kterém se cítíte jako dvě sušená masa,“ popsal Holeček ne zrovna ideální podmínky pro nocleh. Počasí jim zrovna moc nepřálo a hned během první noci jim hory ukázaly, jak kruté umí být. Prudké sněžení a mrazivé teploty se jim snažily znepříjemnit zdolání jejich cíle. Holeček s Doudlebským se ale nevzdali a pokračovali za svým cílem.

Štěstí a nadšení na vrcholu

Když dosáhli vysněného vrcholu, dostavila se vlna euforie. "Bylo to naprosto úžasný, super. Krajina kolem nás byla jako z pohádky,“ popisuje dojemné okamžiky Marek Holeček. "Dokázali jsme si, že pořád umíme dobře lézt. Ale také jsme si uvědomovali, že ještě nemáme vyhráno,“ dodává jedním dechem. Před nimi stála ještě zpáteční cesta.


"Po dvou dnech výstupu jste unavení, dehydrovaní a říkáte si, proč jste sem vůbec lezli. Když jste ale na vrcholu, nemáte bohužel moc na výběr," řekl s úsměvem Jan Doudlebský. I přes veškerou únavu oba horolezci cestu zpět úspěšně zvládli a 15. července ve večerních hodinách byli zase pod úpatím hory. Mohli se tak radovat z první úspěšné mise.

Co je čeká dál?

Jejich výprava Devold Triple North Walls 2008 má tři mise. První z nich mají už oba Češi za sebou. Nyní je čeká odlet do Afgánistánu, kde se pokusí vylézt na horu Uparisína. Posledním tažením má být výstup na horu Talung v Nepálu.


Oba horolezci jsou několikanásobnými držiteli ocenění Výstup roku ČR. Marek Holeček tuto cenu dostal pětkrát, Jan Doudlebský třikrát. Oba zároveň dostali čestné uznání od Českého horolezeckého svazu.

jpz, TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události