Sport

Kolik medialí přivezou čeští olympionici z Pekingu?

Jediné české zlato z Atén bude obhajovat desetibojař Šebrle.

Nadcházející XXIX. letní olympijské hry v Pekingu, které budou zahájeny v pátek 8. srpna, jsou již třiadvacátou olympiádou s účastí českých či československých sportovců. Ti se budou snažit rozšířit dosavadní medailovou bilanci: pod hlavičkou Čech, Československa nebo České republiky získali reprezentanti na LOH celkem 175 medailí: 56 zlatých, 59 stříbrných a 60 bronzových.

V Aténách Češi získali 8 medailí,

Medailový účet české výpravy na poslední olympiádě v Řecku byl uzavřen na čísle osm. Ze zlata se ale radoval jen Roman Šebrle (1-3-4). Obhájit prvenství v Pekingu ovšem nebude pro českého desetibojaře lehký úkol. Jeho největší sok Američan Bryan Clay se totiž před Pekingem předvedl ve vynikající formě. K nejžhavějším adeptům na zlaté medaile by tak měly patřit kajakářka Štěpánka Hilgertová, oštěpařka Barbora Špotáková a střelkyně Kateřina Emmons.

Nejvíce zástupců má atletika

V české nominaci na letní olympijské hry v Pekingu je 130 sportovců. Početná je výprava atletů, kterých na olympiádu přicestovalo 28. V Pekingu bude obhajovat olympijský bronz výškař Jaroslav Bába, ale k favoritům nepatří. Před čtyřmi lety coby devatenáctiletý mladíček překvapil atletický svět, letos by jej zisk medaile zaskočil ještě víc.


Šestatřicet let dlouhé čekání na účast českého sprintera ve finále olympijských her může v Pekingu ukončit překážkář Petr Svoboda. Nejrychlejší Evropan letošní sezony na 110 metrů překážek má šanci vyrovnat výkony Lubomíra Nádeníčka a Petra Čecha, kteří si z Mnichova 1972 odvezli sedmé a osmé místo. A myslí ještě výš.

Kolik medailí získají sportovní střelci?

Druhou nejpočetnější výpravou v českém olympijském týmu jsou se 13 jmény sportovní střelci. V sestavě je deset reprezentantů, kteří vystříleli pro Českou republiku účastnické místo, nechybí ani medailistky z Atén Kateřina Emmons a Lenka Marušková. V nominaci je také zkušený Miroslav Varga, olympijský vítěz ve střelbě z malorážky ze Soulu 1988, který si tak splnil sen poté, co se vrátil k soutěžím.

Na medaile myslí i veslaři

Velké naděje jsou vkládány do veslařů, kterých bude startovat dvanáct. Na medailové příčky myslí skifaři Ondřej Synek a Miroslava Knapková. Stříbro z Atén bude obhajovat párová čtyřka. Dvanáctičlenný tým mají také basketbalistky, které se na olympiádu dostaly jako jediný český zástupce kolektivních sportů. Jenže ve společnosti USA, Austrálie, Ruska, Brazílie bude zisk medaile heroický čin.

Kreuziger se třetí den vrací domů

Mezi dvanáctkou tenistů nechybí příslušníci světové špičky Tomáš Berdych, Radek Štěpánek a Nicole Vaidišová. Českým „želízkem v ohni“ je i stolní tenista Petr Korbel. Jen necelý týden stráví v čínské metropoli cyklista Roman Kreuziger. Třináctý muž celkové klasifikace Tour de France svůj závod absolvuje den po zahájení her a ihned vyrazí na cestu domů. Za vynikající výsledek by český silničář považoval umístění do pátého místa.

Odměny budou stejné

Už několik olympiád dostávají medailisté stejné odměny. Milion korun za zlato, polovinu za stříbrnou medaili a 300.000 korun za třetí místo. Český olympijský výbor o navýšení odměn neuvažoval ani kvůli vysoké inflaci v letošním roce. Všechny částky podléhají zdanění a pokud jeden sportovec získá v Pekingu více medailí, dostane odpovídající ohodnocení bez jakéhokoliv krácení.

rk, TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události