Sport

Peking: Zahájení olympijských her předčilo očekávání

Číňané učinili z pouhé fráze Krása až oči přechází, realitu.

Velkolepý zahajovací ceremoniál jsme sledovali v on-line reportáži.


Už úvod k zahajovacímu ceremoniálu napověděl, o čem to všechno bude. O monstróznosti, velkoleposti a bombastičnosti. Však se také jednalo o nejdražší úvod k olympijským hrám v celé jejich historii.Jako první začali naplňovat očekávání fanoušků, dychtících po velkolepé show, bubeníci, kteří vystupovali jako jeden muž. Jejich jedinečné představení doplněné o bohaté světelné efekty, vytvořilo jedinečnou audiovizuální show.

Číňané připomněli, co dali světu

Jedním ze spojovacích prvků zahajovacího ceremoniálu bylo představení technologických vymožeností, které Čína dala světu. Tou je například papír, který se na ploše Ptačího hnízda objevil v podobě svitku. Role papíru namotaná na dřevěné hůlce se stala jakýmsi průvodcem celého ceremoniálu. Slavnostní večer pokračoval představení dalších čínského vynálezu, kterým je kompas. Právě ten umožnil Číně spojení se světem po moři. Pro tuto chvíli patřila scéna 27 000 námořníků, kteří pod vedením čínského mořeplavce Zheng He, vytvořili svými pádly úchvatnou choreografii.

Poselství, které vyznělo legračně

V zahajovacím ceremoniálu nechyběla ani poselství. Jedno z nich se trochu paradoxně týkalo životního prostředí, ke kterému se Čína chová více než macešsky. Sdělení školáků, jejichž malba na svitek papíru volala do světa "Nebe bude opět modré, voda znovu čirá," vyzněla možná trochu legračně.


Číňané upírají svoje zraky především do budoucnosti, které patřil závěr úvodní části ceremoniálu.  Čína plánuje dobývání měsíce, proto se na scéně objevil astronaut, které levitoval volně v tmavém prostoru. Pak už přišla řada na jakousi oficiální píseň olympiády, kterou přišla přednést  britská zpěvačka Sarah Brightmanová s populárním čínským interpretem Liu Huanem.

Čechy vedla Hilgertová, Číňany Jao Ming a malý hrdina

Poté začaly zaplňovat plochu jednotlivé olympijské výpravy, mezi kterými samozřejmě nechyběla ani ta česká, kterou vedla s vlajkou v ruce kajakářka Štěpánka Hilgertová. V čele té čínské stanula jedna největších hvězd domácí výpravy, basketbalista Jao Ming. Po jeho boku kráčel malý chlapec, který se stal čínským hrdinou. Srdce milionů lidí si získal skutkem, nad kterým zůstává rozum stát. V době ničivého zemětřesení v oblasti Sečuan vynesl svoje dva spolužáky z trosek školní budovy a dalšímu ošetřil zlomenou nohu, čímž mu vlastně zachránil život.

Rogge: Sportovci, doping ani podvod na hry nepatří!

Ve chvíli, kdy byly všechny výpravy na svém místě, tak přišel čas na oficiální procedury zahajovacího ceremoniálu, kterými byly nejprve slavnostní projevy předsedy organizačního výboru Liu Qiho a MOV Jacqua Roggeho. "Chtěli jsme uspořádat technologicky vyspělé hry pro lidi. Základním cílem této olympiády je zlepšit kulturní výměnu mezi zeměmi celého světa. Drazí přátelé, vítejte v Pekingu," prohlásil Qi.


"Motto her je  Jeden svět, jeden sen a my jsme ve společném světě truchlili společně s vámi při tragickém zemětřesení v provincii Sečuan," vzkázal čínským lidem Rogge.


V projevu směřovanému ke sportovcům se Rogge nezampomněl dotknout tématu dopingu. "Jste vzorem pro mládež světa, doping ani podvod sem nepatří," řekl předseda MOV.

Olympijský oheň je zažehnut!

Jakmile bylo těmto oficialitám učiněno za dost, tak už zbývalo jediné, zažehnout olympijský oheň. Tento úkol byl nakonec svěřen  byl  legendární olympijský gymnasta Li Ning. Jako opičí král z dávných čínský legend se vznesl až k místu, kde bude olympijské oheň plát po celou dobu pekingských her. Zavěšen na laně běžel po projekční ploše nad stadionem, na které se rozvíjel zmiňovaný svitek papíru. Vše vyvrcholilo ve slavnostní zažehnutí olympijské pochodně.


Yemi: Politika by neměla zastínit práci těch tisíců lidí

Nádherné představení dalo alespoň na chvíli zapomenout na politické problémy, které jsou s čínským pořadatelstvím spojeny. Tak to vidí i výjimečný český choreograf Yemi. „Čína dokázala i přes nepříznivé vlivy okolí udělat fantastickou show. Nebavme se teď o politických věcech, jestli porušují lidská práva a tak dál. Ať si myslíme cokoli, politika by neměla zastínit práci těch tisíců lidí. Oni tam neskutečně dřeli a musím říct, že měli celosvětový úspěch. Bylo to inspirativní pro kohokoliv na světě,“ rozplýval se nadšený Yemi.

jvl, Ladislav Faith, tn.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události