Sport

Doping na olympiádě!

Pekingské hry mají dopingový skandál a bude se měnit medailové pořadí. Dopoval korejský střelec.

Dvojnásobný medailista ve střelbě Čin Čong-so z KLDR neprošel na olympijských hrách v Pekingu dopingovou kontrolou. Reprezentant Severní Koreje byl druhý v libovolné pistoli a obsadil třetí místo ve vzduchové pistoli. Mezinárodní olympijský výbor oznámil, že pozitivní dopingový test měla také vietnamská gymnastka Thi Ngan Thuong Do. Oba hříšníci byli z her ihned vyloučeni.

S dopingem si nedají pokoj...

Čin Čong-so měl pozitivní test na propranolol. Ten užívají sportovní střelci a lukostřelci k tomu, aby se více zklidnili a tolik se nechvěli. Tato nepovolená látka snižuje tepovou frekvenci a tím zpomaluje šíření adrenalinu krevním oběhem.


U gymnastky Thi Ngan Thuong Do, která byla v kvalifikaci poslední, nebyla přímo prokázána látka, která by zvyšovala výkonnost. Ale ve vzorcích krve našli odborníci látku, která používání nepovolených látek maskuje.

Změní se pořadí, změní se i medailisté

V libovolné pistoli se tak ze stříbra místo něj raduje Číňan Tchan Cun-liang, bronz si na krk pověsí původně čtvrtý Rus Vladimiru Isakovovi. Český střelec Martin Tenk se touto dopingovou záležitostí posouvá na 36. příčku. Bronz ze vzduchové pistole připadne Američanovi Jasonu Turnerovi.


Jde o první dopingové případy, které byly zjištěny v průběhu her. Ještě před startem cyklistického závodu neprošla testem na EPO Španělka Maria Isabel Morenová. Před příjezdem do Pekingu byl také pozitivně testován baseballista Čchang Tchaj-šan z Tchaj-wanu

jpz, TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události