Sport

Medaili odnesl Hilgertové silný proud

Štěpánka Hilgertová nezvládla finálovou jízdu a skončila devátá. Zisk zlaté medaile slaví Slovenka Kaliská.

V semifinálových jízdách si česká olympionička vybojovala třetí místo. Na vedoucí Ferovou z Francie ztrácela 3,28 vteřiny. Na olympijskou trať se tak vydala jako sedmá v pořadí.

Velmi náročná trať

Pořadatelé před závodem zvýšili průtok vody, a tak se stal olympijský kanál, který byl částečně postaven Jaroslavem Pollertem, o hodně těžší. První čtyři závodnice předvedly nervózní jízdy plné chyb. Vše vyvrcholilo představením Italky Giai Pronové, která minula tři branky, za což dostala penalizaci 150 sekund a rozloučila se s nadějí na dobré umístění. První slušnou jízdu předvedla až Australanka Lawrencová. Její výkon ji vystřelil na průběžné první místo.Hilgertová pod vodou hned po první brance

A pak už se na trať vydala Štěpánka Hilgertová. Ale ani jí divoká voda nepřála a česká kajakářka se ještě před druhou brankou dostala hlavu pod vodu. Dlouho se nemohla eskymáckým obratem dostat zpět nad hladinu, ale nakonec to zvládla a pokračovala v závodě. Na svém kontě ale měla 150 trestných vteřin. I s touto penalizací byla v cíli se ztrátou 137 vteřin na vedoucí Lawrencovou. Australanka už tak měla jistou medaili.

Hilgertová: Chtěla jsem to urychlit

"Při přejezdu z trojky do čtyřky jsem to chtěla urychlit. Nemyslím, že bych udělala nějak velkou chybu, ale hrábnula jsem si hodně rukou, asi jsem se trochu naklonila a bylo to," uvedla Hilgertová a dodala "Ukázala jsem, že do špičky patřím, rozhodně z toho mého vystoupení tady mám dobrý pocit." 

Její manžel a zároveň trenér Luboš Hilgert byl trochu zklamaný, ale ocenil vůli po vítězství. "V první jízdě jí to přes ten válec moc nejelo, tak tam zkusila zabrat horní rukou. Kvůli tomu se otočila," vysvětlil Hilgert a dodal "Trať byla těžká. Štěpánka chtěla bojovat o lepší čas, o lepší umístění, ale na těchto tratích se asi vyplácí spíš to sjet než bojovat." 

Slovenka Kaliská obhájila

Jako poslední vyjela se svou lodí Elena Kaliská a skvělou jízdou si vybojovala olympijské zlato. Obhájila tak své prvenství z Atén. Stříbro bere Australanka Lawrencová. Bronz spadl do klína rakouské závodnici Oblingerové, která během své jízdy udělala jen málo chyb a raduje se z prvního olympijského kovu v kariéře.

Výsledky finále žen K1:

1. Kaliská (Slovensko) 192,64
2. Lawrencová (Austrálie) + 14,30
3. Oblingerová Petersová (Rakousko) + 22,13
4. Takešitová (Japonsko) + 26,66
5. Stanuchová (Polsko) + 28,44
6. Herdeová (Nizozemsko) + 39,35
7. Ferová (Francie) + 59,32
8. Corriová (USA) + 78,24
9. HILGERTOVÁ (ČESKÁ REPUBLIKA) + 151,77
10. Giai Pronová (Itálie) + 163,14

jpz, tn.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události