Sport

Kdo se stane nejrychlejším mužem planety?

Kdo se stane nejrychlejším mužem planety?
Zdroj: tn.cz

Tiulem nejrychlejšího člověka na světě se může pyšnit jen jeden. Bude to Bolt, či Powell?

Vrchol olympiády v Pekingu se blíží. V sobotu v 16:30 SEČ se na běžecké dráze Ptačího hnízda spolu utká dvojice výjimečných sprinterů, která si to mezi sebou rozdá o zlatou olympijskou medaili. Nepůjde však jenom o ni, v banku je toho mnohem více. Slávu, obdiv celého světa i titul nejrychlejšího muže zeměkoule – to vše získá vítěz sprintu na 100 metrů. Tím pravděpodobně bude někdo z jamajské dvojice Usain Bolt, Asafa Powell.

Gay nepostoupil do finále!


První překvapení se odehrálo již v semifinále. Američan Tyson Gay, který měl s Powellem a Boltem bojovat o titul nejrychlejšího muže, skončil v semifinále až na pátém místě. Před Gaye se dostali sprinteři Powell, Thompson, Martina a Patton. Gay doplatil na malé závodní vytížení, protože prakticky celou sezonu ho sužovalo zranění stheního svalu."Když se to přihodilo, tak to opravdu zabolelo. Byl jsem hodně zklamaný. Stejná věc mě potkala v roce 2004 a ta vzpomínka se ve mně probudila, což mi také moc nepomohlo," uvedl Gay.

Vyhrát může kdokoliv

Těžko říct, kdo je vlastně větším favoritem. Posuďte sami:  světový rekord drží s časem 9,72 Bolt, kterého na předolympijském mítinku ve Stockholmu předběhl krajan Powell… Navíc oba vyhlašují, že jsou na ostře sledovaný souboj dobře připraveni a poběží si pro zlato. “Závěrečná příprava se povedla. Letos poprvé jsem viděl svého kouče opravdu nadšeného,“ vzkazuje svým soupeřům Powell. “Olympijským vítězem budu já, “ kontruje jeho kamarád Bolt.

Boltovy špatné starty


Sázkové kanceláře věří nejvíc Boltovi. Téměř dvoumetrový sprinter by měl těžit především z velkého rozpětí svých nohou. Odborníci spočítali, že Bolt potřebuje na zdolání stometrové vzdálenosti 41 kroků, jeho soupeři nejméně o tři více.
Jenže je tu i něco, co dlouhonohého Jamajčana sráží dolů. "Jestli se mu povede alespoň trochu dobrý start, ostatní mohou na zlato zapomenout," naznačuje Ato Boldon, bronzový medailista z Atlanty 1996, kde je Boltova Achillova pata. Jasně to bylo vidět na předolympijském mítinku ve Stockholmu. Bolt na startu zaváhal a ani přes veškerou snahu už Powella nedohnal. "Poslední tři měsíce jsem na startech tvrdě dřel. Snad to bude trochu poznat," podotýká sám Bolt.

Jamajčané jsou nároční

Celá Jamajka vkládá do obou svých běžců obrovské naděje. "Letos jsou lidé na Jamajce nároční. Čekají od nás, že obsadíme první dvě místa a navrch překonáme světový rekord,“ potvrzuje Powell.Desetivteřinový souboj bude olympijským trhákem

Ať už vyhraje kdokoliv, stane se závod jedním z nejsledovanějších hitů letošní olympiády. Ještě nikdy v historii neslibovalo sprinterské finále na 100 metrů tak dramatickou podívanou. Leckdo se však bojí, aby ji nezkazil dopingový skandál…


Nebylo by to ostatně nic nového. Na minulých pěti olympiádách se prokázalo, že vítěz stovky dopoval hned ve třech případech! "Nový olympijský šampión musí být čistý a připravený to kdykoliv dokázat," říká Gay, který se finále nezúčastní. To Powell by uvítal, kdyby dopingových kontrol ubylo. "Tady v Pekingu mi brali krev už několikrát. Do finále tak můžu jít dost oslabený,“ tvrdí naštvaně. 


A co na téma zakázaných látek říká Bolt? “Klidně poběžím i proti zdopovaným. A porazím je!“ provokuje své soupeře Jamajčan, jenž svou sílu ukázal i v pátečních kvalifikačních rozbězích, kterým s časem 9,92 jasně dominoval.


V semifinále se nejlépe prezentoval Bolt, který i přes vypuštěný závěr, zaběhl čas patnáct setin pod 10 sekund. Dokáže ho jeho krajan předběhnout?

Ondřej Huml, tn.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události