Sport

Novotný se vytáhl, ve finále dálky byl osmý

Český dálkař Roman Novotný zažívá asi nejlepší období své kariéry.

Nejprve se na poslední chvíli probojoval do Pekingu, když si v Brně vytvořil osobní rekord výkonem 8,21 metru. Kdyby se mu podařilo stejný skok zopakovat dnes, bral by bronz. "Neskákalo se moc daleko, takže mě to trochu mrzí, že jsem to nevyužil," řekl Novotný novinářům.

Limity jsou prý příliš přísné

Po postupu do pekingského finále doskočil na osmé místo. Pomohl mu k tomu let do vzdálenosti rovných osmi metrů. V sobotní kvalifikaci byl přitom limit 815 centimetrů. "Kvalifikační limity jsou hodně přísné, nedal jsem to tady ani jednou a byl jsem osmý. Měli by s tím něco udělat," vytýkal Novotný.


Ještě nadějněji než osmimetrový skok vypadal jeho závěrečný soutěžní pokus. Výborný rozběh i odraz ale zhatilo nedostatečné předkopnutí nohou.

Novotný: Jsem ještě nevyskákaný

"To je malé zklamání, protože se neskákalo moc daleko a mě by to vyneslo výš. Škoda," řekl. "Je to technický detail, snad se ho naučím do příští sezony. Ještě jsem nevyskákaný, dělám to chvilku, takže chybí zkušenosti," prohlásil dvaadvacetiletý atlet.


Ve finále olympiády byl český dálkař poprvé po 72 letech, v Berlíně skončil v šestnáctičlenném finále Josef Vosolsobě třináctý. "Ale nejsem nejlepší, když nemám český rekord," upozornil na dvacet let starý výkon Milana Mikuláše 825 cm. "Ale na to nemyslím, je mi to úplně jedno," mávl rukou.


Jediné, co mu pokazilo pekingské finále, byla atmosféra uvnitř Ptačího hnízda. "Netleskal skoro nikdo. Tak jsem si před posledním pokusem řekl: 'Kašlu na vás'," prozradil s tím, že atmosféra na mistrovství republiky v Táboře byla pro něj lepší. "To rozhodně," doplnil s úsměvem.

Camejo měnil pořadí při posledním pokusu

Zlatou medaili si na krk pověsil favorit Irving Saladino. Panamský dálkař obtiskl své tělo do písku ve vzdálenosti 8,34 metru od odrazové čáry. O deset centimetrů porazil Khotso Mokoena z Jihoafrické republiky.


Bronz získal za skok dlouhý 8,20 metru Ibrahim Camejo. Kubánec úspěšně zaútočil na do té doby třetího Makushu ze Zimbabwe až v posledním šestém pokusu a porazil jej o pouhý jeden centimetr.

Výsledek:

Skok do dálky:

1. Irving Jahir Saladino Aranda (Panama) 834 cm
2. Khotso Mokoena (JAR) 824
3. Ibrahim Camejo (Kuba) 820
4. Ngonidzashe Makusha (Zimb.) 819
5. Wilfredo Martinez (Kuba) 819
6. Ndiss Kaba Badji (Sen.) 816
7. Luis Felipe Meliz (Šp.) 807
8. Roman Novotný (ČR) 800 (787 - 775 - 800 - x - 782 - 794)
9. Gable Garenamotse (Botsw.) 785
10. Greg Rutherford (Brit.) 784
11. Husajn Al Sabee (Saud. Ar.) 780
12. Louis Catumas (Řec.) - bez platného pokusu

dfk, tn.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události