Sport

Desátý den OH: Zlato Isinbajevové ve světovém rekordu

Z českých sportovců měla nejblíže k medaili diskařka Cechlová.

Desátý den na olympijských hrách v Pekingu přinesl už třetí světový rekord v atletice. Zásloužila se o něj tyčkařka Jelena Isinbajevová. Ruska obhájila zlatou medaili skvělým výkonem 505 centimetrů. K vlastnímu dosavadnímu maximu přidala další centimetr.


Isinbajevová zcela deklasovala své soupeřky. Druhá Američanka Jennifer Stuczynská skočila o 25 centimetrů méně a bývalá světová rekordmanka Světlana Feofanovová z Ruska získala bronz za 475 cm. Hodnotu světového rekordu posunula Isinbajevová potřetí v sezoně a počtyřiadvacáté v kariéře.

Cechlové scházelo k bronzu 84 centimetrů

Ze dvou českých zástupců v bojích o medaile dopadla lépe pátá diskařka Věra Cechlová, ale spokojenější byl Roman Novotný, který překvapil osmým místem a postaral se o nejlepší výsledek českého dálkaře v historii her.


Cechlová hodila 61,75 metru a od bronzové medaile ji dělilo 84 centimetrů. "Strašně mě mrzí, že jsem nevyužila šanci," řekla česká atletka, která promarnila dobrou příležitost vylepšit čtvrté místo z Atén. Letos dokázala hodit 63,10, což by jí v Pekingu zajistilo bronz. Soutěž vyhrála výkonem 64,74 Američanka Stephanie Brownová-Traftonová.

První zlaté medaile se dočkala Panama

Novotný, který se na hry kvalifikoval den před uzávěrkou nominací, skočil ve finále třetím pokusem rovných osm metrů a pronikl mezi nejlepší osmičku. Ve zbytku soutěže už se nezlepšil. Účast v Pekingu si zajistil, když si v Brně vytvořil osobní rekord 821 cm. Za tento výkon by také bral bronzovou medaili.


"To je malé zklamání, protože jsem na to dneska měl," řekl Novotný. "Ale osmičku beru, před závodem jsem si říkal, že s tím budu spokojený," prohlásil.


Roli favorita potvrdil Irving Saladino, jenž získal první zlatou olympijskou medaili pro Panamu v historii. Úřadující mistr světa vyhrál výkonem 834 centimetrů.

Mutolaová se rozloučila šestým místem

Olympijskou vítězkou v běhu na 800 metrů se stala hlavní favoritka Pamela Jelimová z Keni. Derniéru na velké akci si odbyla olympijská vítězka ze Sydney Maria Mutolaová z Mosambiku. V pátém olympijském finále v kariéře doběhla legendární půlkařka na šestém místě. Další očekávané zlato získala Keňa v běhu na 3000 metrů překážek, který vyhrál Brimin Kipruto.


Jamajčan Usain Bolt udělal další krok k zisku sprinterského double. Vítěz nedělní stovky ve světovém rekordu postoupil po zadrženém běhu snadno do semifinále dvojnásobné trati v pátém nejlepším čase 20,29 sekundy. "Ani jsem neměl čas tu stovku oslavit. Jenom jsem spal a odpočíval," řekl novinářům jeden z hrdinů pekingských her. V ranním rozběhu předvedl výkon 20,64. "Dneska to bylo snadné. Mým cílem je ukázat světu, že jsem snad ten nejlepší," uvedl Bolt.

Hejnová se představí ve finále

Příjemně překvapila Zuzana Hejnová. Ta postoupila jako první český i československý atlet v historii do finále olympijského závodu na 400 metrů překážek. Ve svém semifinálovém běhu obsadila čtvrté, poslední postupové místo, časem 55,17 sekundy zaostala o 21 setin za svým českým rekordem. "Je to super, osmička se počítá. Co víc si přát?" prohlásila bývalá juniorská mistryně Evropy a dorostenecká světová šampionka.


Šokem skončil pro pořadatelskou zemi ranní rozběh na 110 metrů překážek, z kterého odstoupil obhájce olympijského prvenství Liou Siang. Domácí sportovní idol kvůli zranění Achillovy šlachy po pokaženém prvním startu odkulhal před zraky 90 tisíc zděšených diváků ze stadionu. "Liou nechtěl odstoupit, i když se bolest dnes ráno zhoršila, ale pak už byla nesnesitelná. Moc chtěl běžet, nastoupil do rozběhu, ale prostě to nešlo," řekl na tiskové konferenci hlavní kouč čínských atletů Feng Šu-jung.

Šmídová s Mrzílkovou skončily nakonec sedmé

Jachtařky Lenka Šmídová s Lenkou Mrzílkovou obsadily v olympijské regatě ve třídě 470 nakonec sedmé místo. Náskok z předchozích deseti jízd si i v dnešní finálové rozjížďce v Čching-tao udržely Australanky Elise Rechichiová s Tessou Parkinsonovou a získaly zlato. Češky měly před finálovou jízdou pro nejlepších deset lodí ještě teoretickou naději na zisk bronzových medailí. Pomohlo jim k tomu vítězství v sobotní rozjížďce. Na třetí Brazilky ztrácely 11 bodů.

rk, TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události