Sport

Bolt rozesmutnil Johnsona - nevypustil závěr dvoustovky

Bolt rozesmutnil Johnsona - nevypustil závěr dvoustovky

Fenomenální jamajský běžec Usain Bolt získal po zlatu z nejkratšího sprintu nejcennější kov i na dvojnásobné trati.

Bolt je navíc ode dneška na obou nejkratších sprintech světovým rekordmanem. Na olympijské trati 200 metrů totiž tentokrát nevypustil závěr už rozhodnutého finále a pokořil 12 let starý Johnsonův rekord  z olympijských her v Atlantě o dvě setiny.


"Nemyslel jsem si, že ten výkon překoná. Čekal jsem čas kolem 19,5 sekundy," prohlásil Johnson ve studiu BBC, odkud závod sledoval. "Je to druhý superman," uvedl. "Neuvěřitelné představení, neuvěřitelný čas, neuvěřitelný výkon," těžko hledal slova.


V protivětru jeden metr za sekundu zaběhl čas 19,30 a přepsal historii. Stal se tak vedle Micheale Phelpse dalším fenoménem letošních her v Pekingu. Jednadvacetiletý Jamajčan získal tak olympijský sprinterský double, který se naposledy povedl v roce 1984 v Los Angeles legendárnímu Carlu Lewisovi z USA.

Bojoval jen s časem

Bolt podobně jako na stometrové trati, kde vylepšil světový rekord na 9,69, jednoznačně předčil konkurenci. Vytáhlý sprinter už ze zatáčky vyběhl jasně první a v druhé polovině závodu se už jeho závod proměnil jen v souboj s časem. Na rozdíl od stovky tentokrát nevypustil závěr. Svůj osobní rekord si Bolt vylepšil o 37 setin.


"Skvělé. Po semifinále jsem se rozhodl, že na dráze nechám všechno. Přišel jsem, abych to tady dokázal. Jsem šťastný, že jsem to dokázal. Musím ale přiznat, že jsem v šoku, takový čas jsem nečekal," nechal se slyšet Bolt v mixzóně.

Nejvyšší pozice nehodlá upustit

"Věděl jsem, že je tady rychlá dráha, ale nemyslel jsem si, že to je možné. Makal jsem hodně, abych to dokázal, a budu makat ještě víc, abych zůstal na špičce," pokračoval nadšeně nejrychlejší muž planety.


Přestože doběhli s propastnou ztrátou, i ostatní soupeři dosáhli vynikajících časů. Stříbrný Churandy Martina z Nizozemských Antil vylepšil národní maximum na 19,82, třetí Američan Shawn Crawford byl o dalších 14 setin pomalejší. Na bronzovou pozici se ale posunul až po diskvalifikaci krajana Wallace Spearmona. Ten se do výsledkové listiny nezapsal kvůli několika přešlapům do sousední dráhy.


Výsledky:

Muži:
200 m: 1. Bolt (Jam.) 19,30 - světový rekord, 2. Martina (Niz. Antily) 19,82, 3. Crawford 19,96, 4. Dix (oba USA) 19,98, 5. Dzingai (Zimb.) 20,22, 6. Malcolm (Brit.) 20,40, 7. Collins (Sv. Kryštof a Nevis) 20,59, Spearmon (USA) diskvalifikován.

dfk, rk, TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události