Sport

Patnáctý den OH: Vztekající se taekwondista přebil triumf Messiho

Čína se stala definitivním vítězem olympiády. V medailovém pořadí zemí ji už nemůže nikdo předstihnout.

Čeští sportovci se definitivně rozloučili s olympiádou v Pekingu. Do posledního dne Her už aktivně nezasáhnou.

Veselý si vybral nováčkovskou daň

V předposledním dnu her se už od české výpravy žádné další medaile nečekaly, přesto bylo komu fandit. V mužském oštěpařském finále se představil žák Jana Železného – talentovaný Vítězslav Veselý. Jeho kvalifikační hod 81,20 metru byl příjemným překvapením, který ho katapultoval do finálové dvanáctky.

V ní se mu ale nedařilo, na svůj výkon nenavázal a skončil poslední. “Asi jsem si vybral nováčkovskou daň. Kdyby mi před olympiádou někdo řekl, že skončím dvanáctý, byl bych za to strašně rád. Ale teď jsem zklamaný. Měl jsem formu a trenér mě dobře připravil, jenže já to pokazil," poznamenal smutně.

Českým sportovkyním se nedařilo, dvě skončily v péči lékařů

Velkou smůlu měly při svých disciplínách bikerka Tereza Huříková a výškařka Romana Dubnová. První jmenovaná se hned v úvodu závodu propadla polem závodnic, a když se prodírala dopředu přes technicky hůře vybavené soupeřky, v náročném sjezdu spadla. Výsledkem byl vyražený dech, naražené žebro, bok a konec jejích nadějí.

Podobný osud čekal i výškařku Dubnovou, která uzavřela patnáctičlenné startovní pole poté, co jí v soutěži nedovolilo pokračovat zranění kotníku. Po zdolání 189 cm na druhý pokus se při prvním skoku na další postupné výšce zranila a byla převezena do nemocnice.

Tam Dubnová podstoupila řadu vyšetření včetně magnetické rezonance. "Poškodila si kloubní pouzdro a přetrhla vnější vazy," potvrdila zpráva z nemocnice.

A úspěšné nebyly ani české kajakářky Michala Mrůzková a Jana Blahová. Ty v trati na 500 metrů obsadily osmé místo, s nímž příliš spokojené nebyly. "Určitě jsme se do startu netrefily tak jako v rozjížďce. Přitom ten rozhoduje o celé jízdě. My jsme nechytly rytmus a bylo to celé udřené," potvrdila Mrůzková novinářům.

Zuřící taekwondista kopal rozhodčího

Skandální průběh měl zápas o bronzovou medaili v taekwondu. Kubánec Angel Valodia Matos se nehodlal smířit s tím, že rozhodčí kvůli příliš dlouhé pauze, kterou si vyžádalo Matosovo zranění levé nohy, zcela po právu zápas ukončil ve prospěch kazašského soupeře. Rozhodčího tak zasypal sprškou nadávek a kopl ho do hlavy, za což si on i jeho trenér vyžádali doživotní distanc.

Messi dovedl Argentinu ke zlatu

Argentinští fotbalisté porazili ve finále fotbalového turnaje Nigérii 1:0 a obhájili zlaté medaile z Atén. Svému africkému soupeři tím navíc oplatili dvanáct let starou porážku z finále v Atlantě. Největšími jihoamerickými hrdiny se stali Lionel Messi a střelec gólu Angel Di Maria. "Tahle parta si to zasloužila. Věděli jsme, že nic takového už nikdy nezažijeme, a tak jsme šťastní, že všechno šlo tak dobře," řekl šťastný Messi.

Americké basketbalistky opět zlaté

Favorizované basketbalistky Spojených států amerických vyhrály počtvrté za sebou olympijské hry. V pekingském finále bez obtíží porazily mistryně světa z Austrálie 92:65. Zlaté medaile získaly celkem pošesté z posledních sedmi her, jen v Barceloně 1992 skončily až třetí.

Od té doby neprohrály jediný ze 32 olympijských duelů. "Jasně jsme ukázaly, že jsme dvanáctičlenný tým. Mnoho z nás je na olympiádě poprvé a je to opravdu skvělý zážitek," podotkla nejlepší střelkyně vítězek Kara Lawsonová.