Sport

Jak budou vypadat olympijské hry v roce 2012 v Londýně?

Olympiáda v Pekingu je již minulostí, budoucnost patří Londýnu

Při slavnostním zakončení 29. olympijských her se definitivně uzavřela kapitola zvaná Peking a otevřela se nová – ta londýnská. Co rozhodlo o tom, že se příští Hry budou konat právě v hlavním městě Anglie? Překonají velkolepost v podání Číny, či sportovnímu svátku dají podobu především sportovnější a méně bombastickou?


Cesta Londýna byla strnitá, favorit měl jméno Paříž


Tomu, že by MOV přiklepl olympiádu v roce 2012 londýnské metropoli, se v široké veřejnosti příliš nevěřilo. Favoritem byla až do poslední chvíle Paříž, kandidaturu v lednu 2004 podaly také Havana, Lipsko, Madrid, Istanbul, Moskva, New York, Paříž a Rio de Janeiro. Během půl roku vypadlo z listiny potenciálních adeptů Lipsko s Havanou, ostatní postoupily do užšího finále, které se definitivně rozhodlo 6. července 2005 na zasedání MOV v Singapuru.


Nejmocnější muž olympijského hnutí, Belgičan Jaques Rogge, vyšel přesně ve 12:46 s tolik očekávaným prohlášením: : „Jubilejní 30. olympijské hry v roce 2012 jsou přiděleny městu.... Londýnu!“ Jeho slova vyvolaly spontánní oslavy v Londýně a palčivý smutek ve favorizované Paříži. I ta však nakonec uznala, že Angličané si za tvrdou práci specializovaného organizačního týmu, který podporovaly miliony lidí po celé Velké Británii, uspořádní Her zasloužili.Londýn už v minulosti přinesl řadu novinek


Londýn už v historii dvakrát hry hostil, naposledy ale před 60 lety. V roce 1908 se hry přesunuly do britské metropole z původně vybraného Říma kvůli erupci Vesuvu. Co přinesly nového do olympijské historie? Například dnes již tradiční nástup sportovců spolu s vlajkou své země při zahajovacím ceremoniálu.


Speciálně kvůli hrám byl také poprvé zbudován Olympijský stadion. Byla také pevně určena délka maratónu 42,195km (26,2 mil). Hry se do Londýna vrátily po druhé světové válce v roce 1948. Novinkou byly záběry, které přinášely televizory, startovací bloky pro sprintery a vytvoření dobrovolnického programu na podporu organizace her.


Do oběhu půjde 7,7 milionu vstupenek


Termín 30. letních olympijských her v Londýně byl stanoven na 27. července – 7. srpna 2012. Paraolympionikům bude britská metropole patřit od 29. srpna do 9. září. Mezi sebou si to na celkem 34 sportovištích rozdá 10 500 olympioniků, které vystřídá 4 200 paraolympioniků. Akreditováno bude více než 20 tisíc zástupců médií.Prodej lístků na olympijské hry v Londýně začne v roce 2011 a pořadatelé slibují, že ceny nebudou přemrštěné. Dostupných by mělo být celkem 7,7 milionu vstupenek. Se zakoupeným lístkem bude moci divák cestovat v den konání akce městskou hromadnou dopravou v Londýně zdarma. Bez nutnosti platit budou moci diváci zhlédnout hned několik závodů – mj. silniční cyklistický závod, triatlon a maratón. Tato sportovní klání se totiž tradičně odbývají z větší části v ulicích města.


Projekt, který vás potká jednou za život


Pořadatelé nabízejí široké spektrum prací, k jejichž vykonávání se mohou přihlásit dobrovolníci. Heslem tohoto náboru je: „Pokud se s námi rozhodnete spolupracovat, můžete si být jistí, že se podílíte na projektu, který vás potká jen jednou za život.“


Olympijské hry v Londýně dají také příležitost vydělat si domácím firmám. Už teď organizační výbor slibuje podepsání asi 7000 smluv s dodavateli, které by měly znamenat 75 tisíc zakázek. To se týká širokého spektra firem od stavebnictví, strojírenství a výroby až po kreativní obory či maloobchod.


dfk, hum, TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události