Fotbal

Zmanipulovaly fotbalové MS sázkařské mafie?

Zmanipulovaly fotbalové MS sázkařské mafie?

Vedení Mezinárodní fotbalové federace FIFA hodlá prověřit obvinění kanadského novináře Declana Hilla, který ve své knize označil čtyři zápasy mistrovství v roce 2006 za zmanipulované.

Předmětem „špinavého“ jednání se měl stát osmifinálový zápas na světovém šampionátu v Německu mezi favorizovanou Brazílií a Ghanou. Kanadský novinář Declan Hill v rozhovoru pro německý magazín Spiegel uvedl, že si výsledek objednal sázkařský syndikát z Asie. Ten si ovlivnění duelu údajně objednal u fotbalistů Ghany.

Kapitána Ghany mafiáni oslovili

Afričtí hráči měli zajistit, aby jejich celek prohrál minimálně o dvě branky. Brazílie v Dortmundu zvítězila 3:0. Na zmanipulování výsledku se podle novináře podílel bývalý brankář ghanské reprezentace Abukari Damba, který byl ve spojení se sázkaři z Bangkoku. Ghanský kapitán Stephen Appiah potvrdil, že byl kontaktován lidmi, kteří se snažili výsledek zápasu zmanipulovat, jeho prohlášení ale vzápětí dementoval manažer reprezentace.

V podezření Ghana, Ekvádor a Ukrajina

Hill ale ve své nové knize Jistá vítězství zmiňuje jako ovlivněné ještě další tři duely na vrcholném turnaji v Německu. Předem domluveny byly údajně i výsledky zápasů Anglie vs. Ekvádor (1:0), Ukrajina vs. Itálie (0:3) a další zápas ghanského celku, v němž Afričané podlehli Itálii 0:2. Ve všech těchto případech se měli outsideři postarat, aby fotbalový svět nepřekvapili.


Informace kanadského novináře kategoricky odmítá německá fotbalová legenda a prezident giganta Bayernu Mnichov Franz Beckenbauer. „Nedokážu si něco takového ani představit. Většina skandálů se zmanipulovanými zápasy se stala v ligových soutěžích. Ty nejsou tolik na očích, jako mistrovství světa, které sleduje celý svět,“ uvedl v rozhovoru pro Sport Bild muž, který se výraznou měrou podílel na organizaci světového turnaje.

Blatter: Mezi pověstí a pravdou je rozdíl

Tak jistý si už celou záležitostí není šéf FIFA Sepp Blatter, který hodlá celou záležitost prošetřit. "Budeme aktivní, abychom vnesli jasno do této zapeklité situace. Prověříme zápas mezi Brazílií a Ghanou, jestli se v něm nestalo něco nepřístojného," řekl pro středeční vydání německého listu první muž světového fotbalu. I kdyby se nařčení ukázala jako pravdivá, bude FIFA bezmocná. Na scénu se tak dostanou státní orgány.


Blatter byl Hillovými informacemi šokován, ale zároveň dodal: „Mezi pověstí a pravdou je pořád ještě velký rozdíl.“ Stejně šokovaní jsou funkcionáři Ghanského fotbalového svazu. Jejich emoce ale poté vzplanuly naplno a rezultovaly v tvrdé kroky proti samotnému Hillovi.

Zástupci Ghany vytáhli do boje s právníky

„To, co napsal, může být v nejlepším případě chápáno jako jeho bujná fantazie,“ stojí v prohlášení tamějšího svazu. Ten chce očistit své jméno i reputaci svých reprezentantů na hřišti, proto se rozhodl i pro právní postup vůči obviněním z pera Kanaďana.


„Za prvé: podáme trestní oznámení na ghanskou policii, aby celou záležitost vyšetřila. Za druhé: podnikneme právní kroky proti Declanu Hillovi a časopisu Der Spiegel za publikování nepravdivých prohlášení. Za třetí: naši právní zástupci prostudují další možnosti postupu proti Hillovi a vydavatelům knihy,“ stojí v rozzlobeném prohlášení Ghanského fotbalového svazu.


Na čí straně je pravda? To se snad jednou dozvíme.

dfk, TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události