Sport

Sport a láhev vodky? Podívejte se na videa opilých sportovců

Sport a láhev vodky? Podívejte se na videa opilých sportovců
Zdroj: TN.cz

V poslední době se mohli sportovní fanoušci bavit opileckou scénkou ruského výškaře Uchova nebo běloruského rozhodčího Šmolika. Jenže sport a alkohol – to k sobě příliš nejde.

Člověk vlastně ani neví, jestli se má při pohledu na potácející se muže smát, nebo je úplně odsoudit. Výškař Ivan Uchov nebyl schopný si na mítinku v Lausanne ani sundat tepláky a jeho skok dopadl tak, že podběhl laťku a na žíneňce skoro usnul.


V červenci se zase v běloruské fotbalové lize objevil namol opilý rozhodčí Sergej Šmolik. Ve druhém poločase se pohyboval jen ve středovém kruhu, hra kolem něj plynula a on jen zmateně rozhazoval rukama. Nakonec ho ze hřiště museli odvést.


Smích člověka přejde, až když si uvědomí, že by jednou mohl sledovat třeba závody formule 1, kdy by se po trati mezi ostatními motal od bariéry k bariéře opilý pilot. Tam by to mohlo dopadnout mnohem hůř než ve zmiňovaných dvou případech. Alkohol zkrátka na profesionální sportoviště nepatří.


Alkohol a sport – to ani podle lékařů nejde příliš dohromady. Jestliže chtějí sportovci brát své závodění a soupeření vážně, měli by vědět, co v těle alkohol dokáže. Jestliže požívají alkohol 24 hodin před sportovním výkonem, hrozí jim i zranění.


VÝKONNOST


Tělo potřebuje k výdrži zejména glukózu, o jejíž produkci se starají hlavně játra. Alkohol ale tuto schopnost potlačuje, takže sportovci pak mají kvůli nedostatku cukru menší výkonnost.


ZTRÁTA TĚLESNÉ TEPLOTY


Jestli jste po prohýřené noci někdy zažívali pocity, kdy je vám střídavě horko a střídavě zima, pak tyto symptomy alespoň z části znáte. Alkohol v krvi dodává tělu pocit, že je postiženo teplotou a ono ji pak spontánně snižuje. Čím déle potom sportovec podává výkony nebo je chladnější počasí, tím větší nebezpečí hrozí, že bude organismus podchlazen.


ZPOMALENÉ REAKCE


Alkohol zasahuje centrální nervový systém a zpomaluje činnost mozku při zpracovávání informací. To se projevuje na zpomalení reakcí, koordinaci pohybů, přesnosti a rovnováze.


NEBEZPEČÍ SVALOVÝCH ZRANĚNÍ


Alkohol způsobuje větší krvácení a otoky okolo měkkých tkání. Při různých odřeninách a škrábancích tak trvá déle, než se zahojí, a rány déle krvácejí. Alkohol také zpočátku utlumuje bolest, takže si sportovec může přivodit vážné zranění, pokud včas neošetří namožený sval nebo kloub.

TN.cz, jed
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události