Tenis

Finále US Open: Vyhraje Federer nebo Murray?

Švýcarský tenista Roger Federer může rozšířit svoji vládu nad newyorským grandslamem na pět let. V cestě mu však stojí sebevědomý skotský mladík Andy Murray. Finále je na programu od 23:00 SEČ.

„Hrál jsem dost dobře na to, abych porazil světovou jedničku Rafaela, v minulosti jsem zase porazil Rogera. Předvádím tenis, kterým dokážu těmto dvěma konkurovat,“ řekl před finálovým střetnutím sebevědomý Murray a nutno říct, že má pravdu.

Statistiky favorizují Murrayho

Letošní vzájemná bilance obou borců hovoří celkem jednoznačně pro Brita, který dokázala Federera porazit dvakrát ze tří utkání. Letos navíc předvádí na turnajích s tvrdým povrchem excelentní tenis, když si v 34 utkáních připsal 20 výher. K tomu Murray přidal cenné vítězství na turnaji série Masters v Cincinnati, kde ve finále zdolal světovou trojku, Novaka Djokoviče.


Švýcarský tenista je na tom o poznání hůř. V 27 zápasech dokázal dvacetkrát triumfovat.

Federerova hra je čím dal lepší

Čím se vyznačuje hra Rogera Federera na grandslamových turnajích? Zraje jako víno. Zatímco na začátku je nevalné chuti, tak na konci už chutná jako zatraceně dobrý ročník. Samozřejmě, pokud pomineme Federerův debakl na French Open, kdy mu Nadal daroval dokonce kanára.


Tehdy Švýcarova hra na jazyku poněkud ztrpkla. Pokud předvede podobný, nebo dokonce ještě lepší výkon, jako v semifinále proti Djokovičovi, tak bude téměř nemožné ho porazit.


Naopak Murray může zvítězit pokud udrží nervy na uzdě a bude trpělivý. To může být docela těžké. Největším úspěchem skotského tenisty je totiž postup do čtvrtfinále Wimbledonu. S velkými finálovými zápasy nemá zkušenosti.

Britskému tenistovi dřina nevadí, na finále je připraven

Zatímco Federer se na cestě do finále kromě pětisetového zápasu s Rusem Andrejevem příliš nenadřel, tak skotský mladík prošel hotovým očistcem. Nejprve ve třetím kole otočil ztracený zápas s Jurgen Melzerem, pak se ve čtvrtfinále rval o postup s Juanem Del Potrem a nakonec přišel semifinálový maraton s Rafaelem Nadalem, který se kvůli dešti protáhl na dva dny. Britský tenista však těžký program a nedostatek odpočinku za velkou výhodu nepovažuje.


„Je to grandslam a ačkoliv nebudu mít na odpočinek ani 24 hodin, tak mi to nezabrání v tom, abych ze sebe nevydal 110 procent. Zkusím předvést svůj nejlepší tenis, abych zvítězil,“ řekl nezničitelný Murray, za jehož výdrží stojí náročný trénink. „Začal jsem trénovat mnohem tvrději, než v minulosti. Fyzická bolest, kterou cítíte na kurtu je ničím, ve srovnání s tím, co zažívám při tréninku mimo tenisový kurt,“ řekl jednadvacetiletý tenista.

Miláčkem amerického publika je Švýcar

Federer sice nemusí mít takovou fyzickou výdrž, ale pokud by mu docházely síly, tak ho podpoří newyorské publikum. Švýcarský tenista je dokonce takovým „adoptovaným“ synem, kterého New York miluje jako vlastního. Na zahajovacím ceremoniálu, kde se objevili například slavní američtí tenisté John McEnroe, Andy Rodick nebo Martina Navrátilová, sklidil největší ovace právě švýcarský tenista.

jvl, tn.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

K tématu Tenis

Důležité Události