Sport

Může se Armstrong vrátit na úplný vrchol?

Může se Armstrong vrátit na úplný vrchol?
Zdroj: TN.cz

V cyklistickém světě se mluví jen o návratu Lance Armstronga. Všichni fanoušci se ale ptají: dokáže být znovu nejlepší?

To je otázka, která asi napadne úplně každého. Může se Lance Armstrong dostat zpátky do formy, kterou měl, když v letech 1999 až 2005 vyhrával Tour de France? Poslední tři roky naplno netrénoval, i když na kole občas jezdil a také běhal maratony pro charitativní účely. Jenže to není příprava vrcholového cyklisty… Teď by měl tedy znovu nasednout na bicykl a jezdit na čele profesionálního pelotonu? Vždyť je mu 37 let!

Jednou už se vrátit dokázal

"On není za nějakým zenitem, je to pořád vynikající sportovec,“ říká Roger Hammond, anglický cyklista, který byl v roce 2005 při posledním Armstrongově vítězství na Tour de France stájovým kolegou v týmu Discovery. "Je stále ve skvělé formě. Má zkušenosti z Tour a nebojte se, on ví, do čeho jde.“

Armstrong už má za sebou jeden slavný comeback. V letech 1996 a 1997 bojoval s rakovinou. Tehdy nevěděl ani to, jestli přežije, natož jestli ještě někdy nasedne na kolo. Nasedl. Rakovinu porazil a později porazil i nejlepší cyklisty světa. Rozdíl je ale v tom, že tehdy bylo Armstrongovi 27 let, teď je mu o deset víc.

Ventura: Tour může klidně vyhrát poosmé


"Fyzicky na to Lance určitě má. Nejtěžší bude se vrátit po psychické stránce,“ předpovídá Robbie Ventura, dnes trenér, dříve Armstrongův parťák ve stáji US Postal. Pak ale dodává: "Kdybyste se mě ptali, jestli může Lance vyhrát jednorázový závod, řekl bych, že ne. Jestli se ptáte na Tour de France, pak odpovídám, že ano. To je úplně o něčem jiném a Lance to už dobře zná.“

Pokud by teoreticky Armstrong opravdu Tour vyhrál, stal by se jejím nejstarším vítězem. Rekordmanem je Belgičan Firmin Lambot, kterému bylo při triumfu v roce 1922 třicet šest let. Letošnímu vítězi Carlosi Sastremu bylo 33 let.

Armstrong svůj návrat bere vážně, angažoval dokonce skupinu kameramanů, kteří mají jeho trénink na příští sezonu natáčet a dokumentovat, stejně jako jeho dopingové testy.

Video z jeho dříve natočených tréninků je zde


Ne všichni jsou ale z Armstrongova návratu nadšení. Někdejší velký soupeř amerického jezdce Jan Ullrich neskrýval pochybnosti. "Nedokážu si to představit. Uvěřím tomu, teprve až ho uvidím na startu," uvedl vítěz Tour z roku 1997.


Návrat Armstronga tvrdě zkritizoval německý dopingový expert Werner Franke. "Je to další podvod na lidi. Pokud se vrátí, měl by dostat okamžitě distanc," řekl agentuře SID s odkazem na podezření, že si Američan k prvnímu triumfu na Tour v roce 1999 pomohl užíváním EPO. Nezávislí vyšetřovatelé najatí Mezinárodní cyklistickou unií UCI jej však předloni
očistili.

TN.cz, Roman Jedlička
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události