Motorsport

Video: Piloty F1 čeká první noční závod v historii!

V neděli se pojede na okruhu v Singapuru první Velká cena F1 za umělého osvětlení. Jezdce čekají noční ulice města, ve kterých se bude svištět přes 300 km/h.

Naprosto unikátní závod uvidí diváci v Singapuru. Město bude zahaleno do tmy, ale na trati bude vidět jako ve dne. Když si holt Bernie Ecclestone vezme něco do hlavy, zpravidla to dotáhne až do konce. Ať je to sebevětší "bláznovina“.

Favoritem bude Hamilton

Ať už se závod pojede ve dne nebo v noci, favoritem vždy zůstává britský mladík Lewis Hamilton. Ten je navíc namotivován sporným rozhodnutím FIA. Ta se rozhodla vzít mu vítězství na belgickém okruhu Spa a připravit ho tak o důležité body. I tak je Hamilton první v pořadí před jezdcem týmu Ferrari Felipem Massou. Navíc by mu i jeho vozu mělo vyhovovat deštivé počasí, které by v Singapuru mělo panovat. Hlavní otázkou však zůstává, kdo se nejlépe vypořádá se závodem při umělém osvětlení.

Noční závod je hodně žhavé téma

V květnu minulého roku oznámil Ecclestone, že do šamionátu přibude další závod a tím je Velká cena Singapuru. Je jasné, proč se šéf F1 snaží pořádat atraktivní závody v Asii.Tím důvodem jsou PENÍZE. Bohaté asijské lokality prahnou po velkých událostech a jsou za ně ochotné hodně a hodně platit. Až několik měsíců po zařazení Singapuru do programu formule 1 bylo rozhodnuto, že závod bude v noci a pojede se za umělého osvětlení.

Šílenec Ecclestone

Tak Ecclestona nazývali někteří z pilotů, když se dozvěděli, že se pojede v noci. Problémem by totiž mohla být především zhoršená viditelnost a také fakt, že může dojít k nějaké nečekané události. Co když přestane umělé osvětlení svítit? Raketový monopost si to pádí třístovkou městskou uličkou a najednou tma. A světla samotných vozů jen těžko nahradí miliony světel z okolí trati. "Formule není jako fotbal, při kterém když zhasnou světla, tak se nic neděje. Když se vám to ale stane v rychlosti kolem 300 kilometrů za hodinu, už to trochu problém je," řekl nedávno s vážností Nick Heidfeld z týmu BMW.Někteří jezdci dokonce tvrdili, že do Singapuru raději nepojedou, než aby se nechali zabít. Fernando Alonso se nechal slyšet, že si nemyslí, že noční závody jsou správnou cestou formule 1. I přesto se ale na jedinečný zážitek těší. "Nejsem přesvědčený o tom, že v tomhle leží budoucnost motoristického sportu. Každopádně nás, jezdce čeká zcela mimořádný víkend. Nevíme, jak bude vypadat trať, ani jaká bude viditelnost. Jsem na to skutečně zvědavý, je to výzva pro všechny," řekl Alonso. "Bude to výzva a ty já mám rád," uvedl Hamilton, který chce navýšit náskok v čele pořadí.

Ecclestone nenechal nic náhodě. Trať ozáří 1600 lamp

"Velký Bernie“ se všem kritikám ubránil a slíbil, že udělá vše pro to, aby se noční Velká cena jela. Základem je samozřejmě zaručit perfektní osvětlení, které neselže. A na to si Ecclestone najal špičkovou italskou firmu, která se o všechno měla postarat. A výsledek opravdu stojí za to.Podél trati bude rozmístěno 1600 světelných lamp, jejichž jas bude 3000 luxů. Pro srovnání, k osvícení fotbalového stadionu je potřeba přibližně čtyřikrát menší výkon světelných zdrojů. Výhodou je i to, že napájení celého systému nebude závislé na singapurské elektrické síti. Proud pro lampy bude zajišťovat dvanáct zdvojených generátorů, ty budou mít výkon větší než 3 miliony wattů. Navíc lampy jsou speciálně upravené, aby nedocházelo k odrazům světla od monopostů či mokré trati. V Singapuru totiž každý druhý den prší.

Technické údaje o trati:

Den závodu: 28. září 2008
Počet kol: 61
Délka okruhu: 5,067 km
Délka závodu: 309,087 km
Rekord okruhu: dosud nestanoven


Vypadá to, že pro Velkou cenu Singapuru je všechno do posledního detailu připraveno a celý svět se tak může těšit na motoristickou událost roku.

jpz, TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události