Motorsport

Räikkönenovi se titul rozplynul, za všechno mohou Finovy gumy

Ani samotný David Copperfield by zřejmě neudělal nic se ztrátou 27 bodů, kterou má finský pilot Kimmi Räikkönen tři závody před koncem na Lewise Hamiltona.

Jenom dvakrát ve své kariéře zažil finský pilot Kimi Räkkönen delší sérii bez bodů, než je tomu v současné době. Poprvé na konci sezóny 2001 u Sauberu, podruhé na začátku roku 2002 u McLarenu. To byl ve světě formule 1 ale ještě úplný zelenáč.


V Grand Prix Singapuru se Räikkönen připravil o body chybou v šikaně při snaze předjet Tima Glocka. "Chtěl jsem se Toyoty držet co nejblíže, protože tam byla jen dvě místa, kde jsem mohl být tak blízko, abych měl šanci, pokud by udělal chybu. A tohle bylo jedno z nich, před zadní rovinkou jsem potřeboval být mu velmi blízko. Bohužel jsem trochu moc narazil na obrubník. Když se tohle stane, už nemůžete moc zatáčet, takže jsem byl trochu široký a narazil do bariéry," popisoval Räikkönen rozhodující moment závodu.

Gumy. To je oč tu běží

Nic z toho se nemuselo stát za předpokladu, že by finský pilot v úvodu závodu tolik neztratil a nebyl by nucen zběsilou jízdou ztrátu dohánět. Podle šéfa Ferrari Domenicaliho je za vším notoricky známý problém s tlakem v pneumatikách, který je v úvodu závodu nedostatečný a stoupá na požadovanou úroveň až v průběhu závodu.

Když vzduchem létá tankovací hadice

Hodně se finský pilot zdržel i v boxech, kvůli exhibici s tankovací hadicí, kterou předvedl jeho týmový kolega Massa. V momentě, kdy byl na trati safety car, zajeli do boxů stejně tak jak u ostatních týmů oba jezdci z maranellské stáje. Vinnou špatného signálu odjel od mechaniků Massa i s tankovací hadicí, což mimo jiné zdrželo Räikkönena. To byl však znovu pouze zástupný problém. Při dvojitých zastávkách je vždy zvýhodněn první vůz týmu, kterým byl Massa, jenž si znovu vedl v kvalifikaci lépe než jeho týmový kolega.


Tentokrát byla Räikkönenova jízda na jedno kolo výrazně lepší, ale znovu to nebylo úplně ono. "Vůz je obvykle celkem dobrý v závodě, ale musíme ještě zapracovat na tom, aby byl přesně podle našich představ i na jedno kolo. Určitě je to lepší od doby, kdy jsme se vrátili k některým dílům, které jsme letos použili v pár závodech, ale na jedno kolo to pořád není to, co chceme."

Titul je "fuč"

Tak či onak, Räikkönen svůj mistrovský titul neobhájí. V neděli mohl Fin ještě tajně doufat, že závod vyhraje a jeho rivalové nebudou bodovat, což by znamenalo ztrátu jedenácti bodů tři závody před koncem šampionátu. Jeho ztráta ale ve skutečnosti narostla na 27 bodů.


"Ta šance byla stejně malá už předtím. Nejsem smutný kvůli ztrátě pátého místa, ale je mi líto ztráty bodů kvůli týmu," uvedl Räikkönen, který chce v závěru sezony pomoci k zisku titulu alespoň svému brazilskému parťákovi.

jvl, tn.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

K tématu Motorsport

Důležité Události