Fotbal

Derby pražských "S" - víme, co rozhodne!

Derby pražských "S" - víme, co rozhodne!
Zdroj: tn.cz

Nabízíme vám přehled pěti důležitých věcí, které výrazně ovlivní 268. derby pražských “S“.

Celý český fotbalový národ si pokládá stejnou otázku. Zdolá Sparta před vlastním publikem odbojnou Slavii a vrátí se na první místo v tabulce, nebo svěřenci kouče Jarolíma potvrdí famózní formu z posledních dnů a zopakují loňskou pozici “vládce Prahy“?

1. Řízný Řepka proti nezastavitelnému Necidovi

Zřejmě klíčový faktor, který by mohl rozhodnout celé derby. Chybující sparťanská obrana v čele s nesmlouvavým Tomášem Řepkou narazí na nejlepšího střelce ligy Tomáše Necida a bude zajímavé sledovat, jak si s talentovaným útočníkem poradí. Devatenáctiletý střelec Slavie je nebezpečný jak na zemi, tak ve hře hlavou, a mohl by sparťany výrazně potrápit…

“Recept na jejich obranu známe, ale nerad bych ho zveřejňoval,“ poznamenal červenobílý střelec a dodal: “Kdybych dal před odchodem do Ruska gól v derby, bylo by to fantastické.“

2. Uvidí některý z hráčů opět červený kartónek?

Pamatujete na jarní derby ještě na Strahově, které okořenila “dresová etuda“ záložníka Slavie Davida Kalivody? Ten se rozhodl slavit svůj gól polonahý, za což vyfasoval červenou kartu a v létě vyhazov do Brna. Na jeho obranu lze říct, že při zápasech pražských “S“ se hráči červenali nějak často…


V posledních pěti derby odešlo předčasně do kabin hned pět hráčů! Na straně Sparty to byli Horváth s Blažkem, za Slavii se provinili Dosoudil, Hubáček a již zmiňovaný Kalivoda. Kdo udrží nervy dnes, bude mít mnohem větší šanci na přijatelný výsledek.

3. Zahraje si Švento?

Slovenský rychlík má smůlu. Podstatnou část loňského ročníku nehrál kvůli zranění, které utrpěl na testech v Derby County, a zranění ho z provozu vyřadilo i tentokrát. Rychlonohý záložník, kterého kouč Jarolím před sezonou přeškolil na útočníka, se však „zázračně“ uzdravuje a podle našich informací by mohl nastoupit. Pokud ano, ofenzivní síla červenobílých tím rázem povážlivě vzroste…


4. Kozáčik, nebo Blažek?

Možná klíčový post 268. derby pražských “S“. Zatímco slávistický Vaniak je momentálně neotřesitelnou jedničkou svého týmu, kdo se postaví do druhé branky, není úplně jisté. Mistr světa v chytání přímých kopů Vaniak si opět rozpomenul na čarodějnou formu z minulého roku a výrazně Slavii pomohl k postupu do skupinové části Poháru UEFA přes rumunskou Vaslui.


Matúš Kozáčik sice ve stejné soutěži několikrát famózním zákrokem přiživil naději Sparty na postup proti chorvatskému Dinamu Záhřeb, jeho chyba ale zavinila gól, který stál letenské všechno. Živě se tak spekuluje, že by jej mohl v brance mohla nahradit klubová ikona a o mnoho zkušenější Jaromír Blažek. Nastoupí Kozáčik proti svému bývalému zaměstnavateli, nebo pocítí Lavičkovu důvěru muž, který v reprezentaci léta kryl záda Petru Čechovi.

5. Atmosféra

Oba celky jdou do souboje o vedení v lize v odlišné náladě. Zatímco Slavia splnila svůj zástupný cíl pro letošní účast v pohárové Evropě, Sparta nikoli. Na Letné to vře, pozice kouče Lavičky je nejistá jak vůči vedení, tak vůči hráčům. Obvykle vyrovnaný a trpělivý kouč je jak mezi mlýnskými koly a začíná se to na něm "podepisovat“.


Olej do ohně opět v nejméně vhodnou dobu notně přilívají i takzvaní sparťanští fanoušci, kteří by se mohli stát alfou a omegou dnešního zápasu. Pokud se totiž jejich ovečkám nebude dařit, místo podpory se určitě dočkají jen nespokojeného pískání. V negativní atmosféře se Lavičkovým svěřencům pak bude ode dna odrážet dost těžko. Toho rozjetá Slavia, která může jít do zápasu uvolněně, určitě ráda využije.

hum, dfk, TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události