Motorsport

Turek o F1: Bude ještě zajímavější!

Pavel Turek, bývalý manažer stáje McLaren, odborník na F1 a spolukomentátor Velkých cen odpovídal v on-line rozhovoru čtenářům TN.cz.

Formule 1 by podle Pavla Turka měla být v následujících letech mnohem zajímavější. Pomoci by tomu měly změny pravidel, které dají větší šanci všem konstruktérům a designerům, předvést se, odskočit konkurenci a ukázat, kdo je nejlepší. Příkladem by měly být hladké pneumatiky, které přinesou větší stabilitu vozu a tím i více předjíždění.

F1 je uzavřená komunita

Kolem celého kolotoče se prý neustále pohybuje přibližně 25 tisíc lidí, kteří rok co rok cestují každých čtrnáct dní od března do listopadu po celém světě po Velkých cenách. "Je to uzavřená komunita. Většina lidí tam je buď singl nebo rozvedená. Kdo se s F1 jednou spojí, většinou zůstane na celý život. Než se tam ale kdokoli dostane, musí si projít pěknou řádku nižších motoristických kategorií,“ řekl Turek. Inu, kdo chce hrát "první ligu", musí nejdříve tvrdě makat.

Všechny dpovědi Pavla Turka si přečtěte
ZDE.

Expanze na východ? Jde o peníze

"V Asii jsou nové, dosud neobjevené, gigantické trhy. Ty jsou nesmírně atraktivní nejen pro automobilky a sponzory, ale jsou tam i obrovské televizní trhy, které přinášejí Ecclestonovi největší zisky,“ vysvětlil Pavel Turek. Příkladem je závod pod umělým osvětlením v Singapuru, kde se muselo udělat možné i nemožné, aby vše klaplo na jedničku.


"Noční závody jsou velkým lákadlem a Ecclestone, který je tvrdý obchodník a člověk, který předvídá vaši odpověď, to dobře ví. Osobně si myslím, že v příštích dvou až třech letech budeme v sezoně svědky tak čtyř až pěti těchto závodů,“ pokračoval.

Nápad Ecclestona na jednotné motory…

Není tomu tak dlouho, co šéf F1 Bernie Ecclestone prohlásil, že by chtěl, aby všechny týmy jezdily se stejnými motory. Podle Turka by to měnilo logiku celého šampionátu. "Myslím si, že F1 je soutěží konstruktérů a šest těchto konstruktérů jsou světové automobilky. Pokud by neměly možnost vyvíjet a dodávat motory do tohoto kolotoče, těžko by zdůvodnily svoji přítomnost na trhu,“ řekl.


Pavel Turek působil několik let jako manažer týmu formule 1 McLaren Mercedes a díky této práci zjistil, jak to v zákulí největšího motoristického kolotoče funguje. S rukou na srdci o něm lze říci, že je expertem F1. Své znalosti a zkušenosti využívá při spolukomentování Velkých cen pro TV Nova.

jpz, tn.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události